Wiadomości
Akcja sadzenienia drzew z prezydentem Andrzejem Dudą została zainicjowana w 2019 roku (fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku)

środa,

16 września 2020

11:38

W piątek cała Polska wspólnie będzie sadzić drzewa. Rusza druga edycja akcji zapoczątkowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę

Milion sadzonek drzew od leśników dla mieszkańców. W najbliższy piątek, 18 września, po raz drugi odbędzie się akcja pod hasłem SadziMY. To zapoczątkowana rok temu inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, mająca na celu promocję zieleni i drzew.

 Jak przypomina kancelaria prezydenta, lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają też najbardziej ekologiczny surowiec dla naszych domów. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew, dzięki czemu lasy zajmują już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Teraz każdy może mieć w tym swój udział. Sadzonki będą rozdawane w piątek każdym nadleśnictwie.


LEŚNICY SŁUŻĄ POMOCĄ W SADZENIU DRZEW

- Wszyscy państwo zainteresowani drzewkiem będą mogli w najbliższym nadleśnictwie między godziną 9:00 a 15:00 podejść i otrzymać sadzonkę - mówi Jerzy Kreft, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

- Drzewa są potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy. Nie tylko w lesie - mówią leśnicy. - Sugerujemy, aby posadzić je tam, gdzie się to podoba, byle to miało sens. Jeżeli zapytamy leśnika, gdzie to zrobić, jak opiekować się drzewkiem, to na pewno takiej pomocy nie odmówi - dodają.

 

sadzimy drzewa2

W akcji biorą udział osoby w każdym wieku (fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku)

 

PARA PREZYDENCKA POSADZI DRZEWA

Tego samego dnia akcję oficjalnie w Nadleśnictwie Lipusz zainaugurują prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje. To tereny, które najbardziej ucierpiały w huraganie 100-lecia sprzed 3 lat.

- Zaczyna to mieć swego rodzaju tradycję. W ubiegłym roku prezydent akcję zainicjował w Rytlu. Będą przedstawiciele szkół, harcerze, lokalne samorządy, straż pożarna, wojsko, a więc wszyscy ci, na których leśnicy mogą liczyć i z którymi współpracują - mówi Kreft.

W nadleśnictwie Lipusz nawałnica zniszczyła całkowicie ponad 4 tysiące hektarów lasów. Akcja odnawiania potrwa do 2023 roku.

 

 

Sebastian Kwiatkowski/am