Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

wtorek,

15 września 2020

17:14

Sytuacja w Lewicy, potrzeba nowej polityki społecznej, brak wielkich wycieczkowców na Bałtyku [ŚRODA W RADIU GDAŃSK]

O godzinie 8:30 zapraszamy na audycję Gość Dnia Radia Gdańsk. Jarosław Popek rozmawiać będzie z Markiem Rutką, posłem Lewicy. Głównym tematem rozmowy będzie panująca obecnie sytuacja po lewej stronie sceny politycznej, a także bieżące wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dni.


W Komentarzach Radia Gdańsk chwilę po godzinie 9 porozmawiamy o potrzebie polityki społecznej szanującej godność każdego człowieka - bez żadnej ideologii. Dyskutować będziemy także o granicach otwartości na inność i omówimy Tydzień Wychowania. Gośćmi będą prof. Grzegorz Grochowski, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, politolog, edukator i społecznik oraz dr Tomasz Szturo, dyr. II Zespołu Szkół Społecznych STO, literaturoznawca, pedagog. Program prowadzić będzie Andrzej Urbański.


Brak wielkich wycieczkowców na Bałtyku. Jak miało być w tym roku, a jak jest w rzeczywistości? Jak zmieni się podróżowanie drogą morską? Pandemia nie jest straszna małym stoczniom jachtowym, ale zmienia transport towarów. Niektórzy zamiast morskiej drogi wybierają kolej. Między innymi o tym porozmawiamy w programie Ludzie i Pieniądze o godzinie 9:30. Gośćmi Iwony Wysockiej będą Wioletta Kakowska-Mehring, Trójmiasto.pl i Piotr Frankowski, Namiary na Morze i Handel.


O godzinie 14:30 zapraszamy na Wiadomości Regionalne. Tym razem w szczególności przyjrzymy się informacjom ze Słupska. 


Po godzinie 21 zapraszamy na Strefę Historii. Omówimy m.in. 20. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia, twórcy paryskiej "Kultury" oraz 98. rocznicę utworzenia KS Gedania. Powiemy też o tym, że około 200 unikatowych eksponatów trafiło do Muzeum Gdańska, które przekazali potomkowie Balbiny i Michała Bellwonów. Dokumentują one losy gdańskich Polaków od czasów zaborów po lata powojenne. Wśród pamiątek znajdują się dokumenty osobiste, np. świadectwa, legitymacje i kenkarty, a także listy wysyłane z niemieckich obozów koncentracyjnych i korespondencja prowadzona w środowisku działaczy polonijnych. Na ten temat porozmawia Marzena Bakowska z Markiem Adamkowiczem z Muzeum Gdańska, kierownikiem Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.


Po godzinie 22:30 zapraszamy na Dźwiękowy skarbiec RG. Przypomnimy opowieść o Pani Justynie, która jako jedyna ze swojej rodziny przeżyła wybuch gazu w gdańskim wieżowcu. Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Jeszcze tyle muszę przeżyć" Hanny Wilczyńskiej-Toczko sprzed dwudziestu lat.

 

RG

_