Wiadomości
Rozpoczęcie budowy farmy wiatrowej na Bałtyku planowane jest w 2024 roku (Fot. Pixabay)

wtorek,

15 września 2020

16:42

Badali wietrzność i dno morskie przez wiele miesięcy. Teraz zbudują farmę wiatrową na Bałtyku

PKN ORLEN rozpoczął projektowanie morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Wstępny projekt techniczny oraz budowlany farmy wykona brytyjska firma Offshore Design Engineering posiadająca ponad 20-letnie doświadczenie w branży offshore. Rozpoczęcie tego etapu prac poprzedzone było wielomiesięcznymi badaniami wietrzności oraz struktury geologicznej dna morskiego. 

– Morska farma wiatrowa na Bałtyku to kluczowy projekt inwestycyjny, który znacząco wzmocni nas jako lidera transformacji energetycznej nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowej. W perspektywie kilku lat, dzięki inwestycjom w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania, chcemy być jednym z najważniejszych producentów zielonej energii, na którą zapotrzebowanie stale rośnie. Zanim jednak czysta energia z Morza Bałtyckiego trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego, czeka nas kilka lat intensywnych prac – powiedział Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN.

Budowa morskiej farmy wiatrowej, której rozpoczęcie planowane jest w 2024 roku, wpisuje się w strategię neutralności emisyjnej, w ramach której do 2030 roku Koncern zainwestuje łącznie 25 mld zł w projekty umożliwiające redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe.

FARMA POWSTANIE NA WYSOKOŚCI ŁEBY

Farma wiatrowa na Bałtyku będzie budowana 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby.

 

mat. prasowe/js/mm