Wiadomości
Nz. Marcin Drewa w towarzystwie prezydenta Andrzeja Dudy (Fot. Archiwum Prywatne)

wtorek,

15 września 2020

15:27

Wejherowianin Marcin Drewa został doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. "Wyjątkowe wyróżnienie i ogromne wyzwanie"

Pomorze ma drugiego społecznego doradcę prezydenta Andrzeja Dudy. Został nim Marcin Drewa, mieszkaniec Wejherowa i zarazem absolwent Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Będzie wspierał i zastępował w działaniach lokalnych głowę państwa.

To drugi społeczny doradca prezydenta RP na Pomorzu po wiceprzewodniczącym sejmiku pomorskiego Piotrze Karczewskim, który jest nim od ubiegłego roku.

WYRÓŻNIENIE I WYZWANIE

- To dla mnie wyjątkowe wyróżnienie, ale także ogromne wyzwanie. Jestem bardzo zaskoczony. Jest to zobowiązanie do bardzo ciężkiej pracy. Wiem, że wpisuję się do elitarnej grupy kilkunastu doradców z całego kraju, tym bardziej cieszy to wyróżnienie - mówi Marcin Drewa.

Marcin Drewa jest dyrektorem w Oddziale Regionalnym KRUS w Gdańsku. Odznaczony został medalem "Milito Pro Christo", Srebrnym Medalem "Zasłużony dla Obrony Terytorialnej" oraz Krzyżem za Wybitne Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Marcin Drewa -  Od urodzenia mieszkaniec Wejherowa. Absolwent Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Instytut Nauk Społecznych, a następnie Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych.

Ukończył Studia Podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a także Executive Master of Administration Collegium Humanum Szkoła Główna Menagerska w Warszawie.

Były prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, wiceprezes oddziału Caritas przy parafii Chrystusa Króla i Bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie, członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz stowarzyszenia "Rodzina Piaśnicka". Pomysłodawca i inicjator Konkursu wiedzy o Historii Wejherowa, Dnia Dziecka "Olimpiady Uśmiechu", Charytatywnego Kolędowania "Festiwalu Serc" w Wejherowie oraz Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego. Wykładowca Politologii na Wejherowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Propagator wiedzy o Martyrologii Lasu Piaśnickiego. Autor Pracy Magisterskiej "Piaśnica pamięć i ostrzeżenie. Przedstawienie wejherowskich organizacji i stowarzyszeń upamiętniających Martyrologię Piaśnicy". Był inicjatorem nadania nazw dla wejherowskich rond "Żołnierzy Wyklętych" (2016 r.) oraz Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" (2017 r.)

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa w latach 2014-2018.

Inicjator wykładów i spotkań propagujących wydarzenia historyczne. Jest pomysłodawcą konkursu Wiedzy o Historii Wejherowa, który ma zachęcać, szczególne młode pokolenia, do zdobywania wiedzy na temat ważnych wydarzeń z przeszłości miasta. Zajmuje się i szerzy wiedzę szczególnie o tragicznych wydarzeniach w Piaśnicy. W miejscu kaźni organizuje specjalne wykłady, oprowadza zainteresowanych po Sanktuarium Piaśnickim.

Niezwykle bliska jest mu historia II wojny światowej, dlatego zainicjował Olimpiadę wiedzy o martyrologii Piaśnicy, która jest częścią Dni Piaśnickich w Gminie Wejherowo. Szerzy wiedzę o mordzie w okolicach Wejherowa w całej Polsce. Pragnie, żeby pamiętali o niej nie tylko mieszkańcy Pomorza, ale wszyscy Polacy. Wspólnie z filmowcami z Warszawy stworzył film dokumentalny "Piaśnica. Golgota Pomorza" ukazujący tę straszną zbrodnię. Obraz został wyświetlony w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju.

Wciąż poszerza swoją wiedzę na temat historii okolicy, w której mieszka, odwiedza IPN, zbiera informacje od żyjących świadków. Wszystko po to, by przekazywać je dalej i dbać o to, żeby pamięć o zbrodni i ofiarach nie umarła.

 Maciej Naskręt