Wiadomości
Akademia ma opracować ofertę dydaktyczną i prowadzić szkolenia oraz kursy dla pocztowców m.in. z cyberbezpieczeństwa (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

wtorek,

15 września 2020

15:26

Poczta będzie bezpieczniejsza w cyberprzestrzeni, a studenci zdobędą praktykę. Współpraca Poczty Polskiej i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni przeszkoli pracowników Poczty Polskiej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. We wtorek podpisano umowę w tej sprawie.

W myśl porozumienia, Akademia ma opracować ofertę dydaktyczną i prowadzić szkolenia oraz kursy dla pocztowców z cyberbezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, logistyki, czy informatyki. Z kolei spółka ma w zamian m.in. przyjmować studentów AMW na praktyki.

– Akademia Marynarki Wojennej to uczelnia, której podstawowym zadaniem i misją jest prowadzenie studiów wojskowych. Siłą rzeczy, Poczta Polska jeszcze żołnierzy nie zatrudnia. To oczywiście żart. Natomiast jeśli chodzi o studentów uczelni, jesteśmy jak najbardziej na nich otwarci – chcemy ich przyjmować na praktyki, staże czy też zatrudniać absolwentów tej szkoły – mówi Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej.

MORSKIE CENTRUM CYBERBEZPIECZEŃSTWA

Spółka pierwszych praktykantów z AMW przyjąć ma po zakończeniu tego roku akademickiego. Szkolenia pocztowców powinny się natomiast rozpocząć w ciągu kilku najbliższych tygodni.

– Współpraca polegać będzie m.in. na testowaniu i wspólnym opracowywaniu zabezpieczeń sieci teleinformatycznych, ale również, co warto podkreślić, prowadzimy na uczelni studia podyplomowe z obszaru cyberbezpieczeństwa oraz wszelkiego rodzaju kursy, z których pracownicy Poczty Polskiej będą korzystać – mówi prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor AMW w Gdyni.

Z początkiem września w Akademii Marynarki Wojennej powstało Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa. To przede wszystkim właśnie kadra tej jednostki zajmie się współpracą z Pocztą Polską.

Marcin Lange/ako