Wiadomości
Nz. pomorscy członkowie PiS składają kwiaty pod Pomnikiem Członków KS Gedania (Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)

wtorek,

15 września 2020

15:02

98. rocznica powstania Klubu Sportowego Gedania. Na obchodach zabrakło władz Gdańska

15 września przypada 98. rocznica powstania Klubu Sportowego Gedania. Z tej okazji parlamentarzyści, radni, władze Muzeum II Wojny Światowej i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej złożyli wieńce pod Pomnikiem Członków KS Gedania. Na wydarzeniu zabrakło władz miasta Gdańska.

 - To jeden z największych symboli polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Z jednej strony to była ta ostoja dla Polaków, z drugiej natomiast było to pokazanie, że Polacy świetnie radzą sobie w sporcie i wygrywają z Niemcami. A to był taki najbardziej skuteczny i możliwy do pokazania sposób, że po prostu mamy swoją godność i siłę - mówi Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Na uroczystościach pod pomnikiem zabrakło przedstawicieli władz miasta Gdańska.

 - Jest to pewien standard w podejściu władz Gdańska do historycznej tkanki w naszym mieście - mówi dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Wiemy, jak wygląda sprawa Westerplatte, wiemy, jak wygląda sytuacja na terenie Gedanii. Jest to pewnego rodzaju konsekwencja w zaniedbywaniu miejsc historycznych w mieście - dodaje.

Po uroczystościach przy pomniku nastąpiło przejście na Cmentarz Ofiar Zbrodni Niemieckich na Zaspie, gdzie zostały zapalone znicze przy symbolicznych mogiłach 40 Gedanistów.

 

Maciej Naskręt