Wiadomości
Wizualizacja basenu, który ma powstać na Piekiełkach w Starogardzie Gdańskim (fot. UM Starogard Gdański)

wtorek,

15 września 2020

14:30

Letnie baseny w Starogardzie Gdańskim, ekologiczne oświetlenie w gminie Gniew oraz Tydzień Mobilności Aktywnej w Tczewie [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Letnie baseny powstaną na starogardzkich Piekiełkach. Ratusz opublikował koncepcję inwestycji wraz z wizualizacjami, a w listopadzie ma być gotowy projekt.

- Wracamy do tego, co kiedyś było, bo na Piekiełkach były dawniej usytuowane baseny odkryte. W projekcie znajdą się trzy baseny, do tego park wodny dla najmłodszych, duży wybieg dla psów, parking dla kamperów oraz labirynt i plac zabaw - mówi Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego.

Koszt inwestycji jest szacowany na 8,5 mln złotych. Kompleks basenów ma zostać otwarty latem przyszłego roku, a cała inwestycja będzie gotowa do końca 2022 roku. Niewykluczone, że budowa w całości zostanie sfinansowana z budżetu miasta.Urząd Miejski w Tczewie ogłosił właśnie przetarg na remont głównego gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zabytkowy budynek przy ulicy Dąbrowskiego zmieni się nie do poznania, głównie wewnątrz.

- Powstanie mediateka i nowe czytelnie. Powiększona będzie też sala konferencyjna na pierwszym piętrze. Będzie klimatyzowana, zmieści się w niej nawet sto osób - mówi Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Zagospodarowane zostanie też poddasze budynku, gdzie będzie mieściła się wielofunkcyjna sala wystawiennicza. W zabytkowym gmachu znajdzie się też winda.

- Budynek ma blisko 180 lat, został wybudowany w stylu neogotyckim. Wszystkie detale architektoniczne zostaną zachowane, a wnętrza będą bardziej niż obecnie oddawały zabytkowy klimat gmachu, w którym niegdyś mieścił się sąd - dodaje Krzysztof Korda.

Wszystkie prace mają zakończyć się w październiku przyszłego roku.Nowe, ekologiczne oświetlenie ulic zostanie zainstalowane w gminie Gniew. W tegorocznym budżecie obywatelskim mieszkańcy wybrali trzy projekty warte łącznie sto tysięcy złotych.

Oświetlenie powstanie między innymi w Piasecznie, Tymawie, Opaleniu, Wielkich Walichnowach i Jaźwiskach. Głosowanie w gniewskim budżecie obywatelskim odbyło się na początku września w wyznaczonych lokalach na terenie całej gminy. Wzięło w nim udział prawie 2 tysiące osób.Wyłączenie z ruchu części starówki, kawa dla podróżujących autobusami i gra w piłkę na rowerze - to tylko część atrakcji zaplanowanych w ramach Tygodnia Mobilności Aktywnej w Tczewie. Wydarzenia pod hasłem "MIŁO!" zaczynają się już w środę.

- Każdego dnia, przez tydzień, będą happeningi, wyzwania i konkursy z nagrodami. Premierowo przewidujemy nocny rowerowy wyścig Alley Cat, w którym będzie można sprawdzić swoją znajomość topografii miasta - wymienia Kamila Flemming z Tczewskich Kurierów Rowerowych.

Szczegółowy program można znaleźć na facebookowym wydarzeniu "MIŁO!". Warto też śledzić profil Tczewskich Kurierów Rowerowych, by być na bieżąco z wyzwaniami.


Wojciech Stobba/Filip Jędruch/am