Wiadomości
Awaria w oczyszczalni "Czajka" miała miejsca po raz drugi, rok temu ścieki również spływały do Wisły (fot. Wikimedia Commons/Danie Dnia)

poniedziałek,

14 września 2020

13:44

Po awarii "Czajki". W wodach Zatoki Gdańskiej nie wykryto skażenia

Kolejne badania próbek wody pobranych z Zatoki Gdańskiej w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym - poinformował w poniedziałek pomorski Sanepid. Wykonywane codziennie badania mają związek z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki w Warszawie.


Wyniki badań dotyczyły próbek wody pobranych u ujścia Wisły 12 września. Jak podano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej WSSE, jakość wody "w badanym zakresie tj. obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 roku w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli".

ANALIZA WODY W DWÓCH MIEJSCACH

Próbki wody z Zatoki Gdańskiej, z okolic miejsca, w którym uchodzi do niej Wisła, pobierane są przez pracowników pomorskiego Sanepidu codziennie począwszy od 4 września, kiedy to do Zatoki dotarła pierwsza fala niosąca z sobą nieczystości ze stolicy. Woda poddawana analizom pochodzi z okolic gdańskiego Świbna oraz Mikoszewa, czyli punktów leżących na wysokości dwóch przeciwległych brzegów Wisły. Są to miejsca, w których w sezonie wakacyjnym organizowane są kąpieliska. W żadnej z dotychczas przebadanych próbek nie wykryto skażenia bakteriami.

Informując o poniedziałkowych wynikach analiz pomorski sanepid podał, że 14 i 15 września próbki nie będą pobierane. Decyzja ta ma związek z planowaną na te dni neutralizacją niewybuchów min morskich i zakazem zbliżania się do plaż na odcinku Gdańsk Brzeźno - Mikoszewo.

SKUTKI AWARII OCZYSZCZALNI "CZAJKA"

Badania wody u ujścia Wisły mają związek ze zrzutem do rzeki ścieków po awarii sieci warszawskiej oczyszczalni "Czajka". Do uszkodzenia rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni doszło w sobotę 29 sierpnia. W jego efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Aktualnie w stolicy trwają prace przy budowie tymczasowego kolektora, którym mają być przesyłane nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Wojsko zbudowało na Wiśle most pontonowy. Ułożono na nim dwie nitki bypassu, którym mają popłynąć ścieki do oczyszczalni.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie podał, że od początku awarii do Wisły zrzucono już ponad 3,4 mln metrów sześciennych nieczystości. Prezydent Rafał Trzaskowski powiedział, że ścieki przestaną wpływać do wody w ciągu 10 dni.

Poprzednia awaria układu przesyłowego w "Czajce" miała miejsce rok temu. W jej efekcie nieczystości także były zrzucane do Wisły.

 

PAP/am