Wiadomości
(fot. Pxfuel)

poniedziałek,

14 września 2020

07:35

Nauka zdalna w szkole w Dziemianach. Kwarantanna obejmie... pół tysiąca osób

Od poniedziałku nie będzie zajęć w Zespole Kształcenia i Wychowania w Dziemianach. Druga nauczycielka zachorowała na COVID-19. Szkoła i przedszkole zostały zamknięte - uczniowie przechodzą na naukę zdalną.


AKTUALIZACJA 15:00

Sanepid zadecydował, że kwarantanną objęte zostaną 552 osoby. Są to uczniowie, nauczyciele, rodzice i ich krewni. 

CO NAJMNIEJ TYDZIEŃ

Pierwszy przypadek koronawirusa wśród kadry szkoły w Dziemianach wykryto w czwartek. Wówczas podjęto decyzję o tym, że na naukę zdalną przechodzą uczniowie klas, które miały zajęcia z zarażoną kobietą. W niedzielę okazało się, że na COVID-19 chora jest kolejna nauczycielka. To spowodowało, że wójt w porozumieniu z sanepidem zdecydował, że szkoła i przedszkole zostaną zamknięte, a lekcje przez co najmniej ten tydzień odbywać się będą zdalnie.

Obie nauczycielki, u których wykryto patogen, czują się dobrze i przebywają w izolacji domowej. Kwarantanną objętych zostanie co najmniej 200 uczniów. Wójt Dziemian zapowiada, że ta liczba może się zwiększyć nawet trzykrotnie.

- Łącznie z ich rodzinami - rodzicami, rodzeństwem. Nie są wydane jeszcze wszystkie decyzje przez sanepid, ale liczymy, ze to będzie grupa około 600 osób z terenu naszej gminy. To jedna piąta-jedna szósta wszystkich mieszkańców - zauważa.

Stąd apel do sanepidu, aby przebadać wszystkich pracowników szkoły:

- To stabilizuje sytuację z jednej strony, jeśli chodzi o emocje, ale z drugiej strony pokazuje też kwestie zasięgu ogniska. Wielka prośba do decydentów, żeby wyrazić zgodę na to, aby nauczycieli i pracowników obsługi objąć takim badaniem - apeluje wójt.

Wczoraj na Pomorzu COVID-19 zdiagnozowano u 55 osób. Najwięcej - 16 przypadków w powiecie bytowskim.

Grzegorz Armatowski/mrud