Wiadomości
Odsłonięcie Fotopomnika Zbigniewa Kosycarza i Macieja Kosycarza. Po lewej wdowa po Hanna Kosycarz wraz z córką (fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)

niedziela,

13 września 2020

18:40

Trzeci sopocki fotopomnik. Instalacja przy marinie upamiętnia Zbigniewa i Macieja Kosycarzy

Fotopomnik czołowych fotografów wybrzeża został odsłonięty na falochronie mariny przy sopockim molu. Instalacja poświęcona jest Zbigniewowi Kosycarzowi i jego synowi Maciejowi, który zmarł w marcu tego roku. Składa się z dwóch dużych zdjęć autorstwa obydwu mistrzów obiektywu.
Nowy fotopomnik składa się z dwóch dużych czarno-białych zdjęć umieszczonych w czarnych ramach. Zdjęcie z lewej strony instalacji jest autorstwa Zbigniewa Kosycarza, pochodzi z lat 60. i przedstawia pracowników wiozących wózkiem ławki przez sopockie molo. Na zdjęciu Macieja Kosycarza ujęci są spacerujący molem marynarze.
 
"NIEZWYKŁE ZWYKŁE ZDJĘCIA SOPOTU"


- Jestem zaszczycona, że twórczość Maćka i twórczość Zbyszka doczekały się fotopomnika. Sopot był miastem bliskim obu. Mój teść, gdy przyjechał nad morze, zamieszkał właśnie w Sopocie przy ulicy Stalina. Fotografował kurort, potem głównie Operę Leśną. Maciek też bardzo często tutaj bywał i swoimi zdjęciami dokumentował historię. Wydał też książkę pt. "Niezwykłe zwykłe zdjęcia Sopotu" - mówi wdowa po Macieju Kosycarzu, Hanna Kosycarz.


"GDYBY ZBYSZEK ZOSTAŁ W SOPOCIE"

- Zawsze wypominałem, że tych zdjęć z Sopotu jest za mało, byłem bardzo zazdrosny o Gdańsk. Uważałem, że może lepiej było, gdyby Zbyszek został w Sopocie. Męczyłem też Maćka, żeby wydał kolejny album o Sopocie, a on dołożył parę stron i wydał na nowo ten sam - żartował Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Prezydent podkreślił, że zdjęcia zawieszone zostały w miejscu, w które przychodzą wszyscy odwiedzający kurort.

TRZECI SOPOCKI FOTOPOMNIK

Odsłanianie fotopomników staje się tradycją Festiwalu Fotografii "W ramach Sopotu". Pierwszy fotopomnik odsłonięty został w roku 2018. Jest to zdjęcie Tadeusza Rolke, ojca polskiej fotografii reportażowej, przedstawiające słonia. Zostało wykonane na Placu Zdrojowym w 1957 roku i jako fotopomnik zawieszone przy wejściu do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Drugi "pomnik" został umieszczony w ubiegłym roku na ścianie budynku klubu SPATiF. To zdjęcie kultowej sopockiej postaci "Parasolnika" zrobione przez Chrisa Niedenthala - autora słynnego zdjęcia z 13 grudnia 1981 r., przedstawiającego wóz opancerzony i grupkę żołnierzy na tle kina "Moskwa", na którym wisi afisz promujący film "Czas Apokalipsy".
 
Więcej o Macieju Kosycarzu przeczytasz >>>TUTAJ.

Piotr Puchalski

Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl