Wiadomości
Twórcami komiksu pt. "Fala wolności. Opowieść o Lechu Bądkowskim" są Witold Tkaczyk (scenariusz) oraz Krzysztof Budziejewski (rysunek) (Fot. WiMBP w Gdańsku)

sobota,

12 września 2020

11:56

Życie niepokornego pisarza w nowym komiksie. Publikacja o Lechu Bądkowskim z okazji setnej rocznicy jego narodzin

Powstał komiks o Lechu Bądkowskim, pisarzu i współtwórcy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Z okazji 100. rocznicy jego urodzin publikację wydała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Uchwałą Rady Miasta Gdańska rok 2020 jest Rokiem Lecha Bądkowskiego.Twórcami komiksu pt. "Fala wolności. Opowieść o Lechu Bądkowskim" są Witold Tkaczyk (scenariusz) oraz Krzysztof Budziejewski (rysunek).

Marcin Haftkowski z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku poinformował, że publikacja jest do nabycia w bibliotecznym sklepie online oraz w Bibliotece Głównej przy Targu Rakowym 5/6, a niebawem będzie dostępna w wybranych filiach WiMBP.

DUŻE WYZWANIE

Autor scenariusza do komiksu przyznał, że przygotowanie komiksu o Bądkowskim było dużym wyzwaniem.

- Temat okazał się pasjonujący, bo życie i wybory niepokornego pisarza, a wcześniej żołnierza, który w sierpniu 1980 roku znalazł się w centrum przełomowych wydarzeń w Stoczni Gdańskiej i je aktywnie współtworzył, to materiał na niejedną interesującą fabułę - powiedział w komunikacie prasowym Tkaczyk.

Podkreślił, że bardzo pomocne przy pracy nad scenariuszem do komiksu były wspomnienia córki Lecha Bądkowskiego, Sławiny Kosmulskiej, zawarte w jej książce "(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego".

- Nie bez powodu pierwsza scena komiksu zawiera wątek obserwacji bohatera przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa - dodał.

HISTORIA BĄDKOWSKIEGO

Lech Bądkowski urodził się 24 stycznia 1920 r. w Toruniu, gdzie w 1938 r. ukończył miejscowe gimnazjum. We wrześniu 1939 r. jako 19-latek dowodził plutonem piechoty w bitwie nad Bzurą. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji. Z Samodzielną Brygadą Strzelców Podhalańskich walczył pod Narwikiem, w Wielkiej Brytanii służył w polskiej Marynarce Wojennej, przeszedł też szkolenie jako cichociemny. Za tę postawę gen. Władysław Sikorski odznaczył go orderem Virtuti Militari.

Jeszcze podczas wojny, najpierw w Szkocji, a potem w Londynie Bądkowski skupił wokół siebie grupę Pomorzan w organizacji pod nazwą "Związek Pomorski". W Londynie w 1945 roku ukazała się broszura "Pomorska myśl polityczna". Po powrocie do Polski w 1946 r. zamieszkał w Gdyni. Studiował w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie oraz prawo na uniwersytecie w Łodzi. W 1951 r. przeprowadził się do Gdańska.

Od początku lat 50. był związany prasą na Wybrzeżu, m.in. "Dziennikiem Bałtyckim", tygodnikami "Rybak Morski" oraz "Ziemia i Morze", gdzie był zastępcą redaktora naczelnego.

W 1956 r. Bądkowski współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym był aktywny do końca życia.

Pod koniec lat 70. włączył się w opozycyjną działalność w Gdańsku, m.in. związaną z działalnością Ruchu Młodej Polski, wcześniej podpisywał protesty przeciwko łamaniu swobód obywatelskich, wolności słowa i fałszowaniu historii.

"SOLIDARNOŚĆ" I "SAMORZĄDNOŚĆ"

21 sierpnia 1980 r. Bądkowski został członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Stoczni Gdańskiej. Był pierwszym rzecznikiem prasowym MKS. Brał udział w negocjacjach Porozumień Gdańskich, będąc odpowiedzialnym za zapisy dotyczące wolności słowa w Polsce. W okresie pierwszej "Solidarności" Bądkowski był redaktorem naczelnym tygodnika "Samorządność" zawieszonego przez władze komunistyczne po wprowadzeniu stanu wojennego.

W latach 1957-1966 Bądkowski był prezesem oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich oraz członkiem Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich i członkiem polskiego PEN-Clubu, a od 1981 roku członkiem jego zarządu. Napisał kilkanaście powieści. W swoim dorobku literackim ma też zbiory opowiadań i bajki dla dzieci. Tłumaczył też z języka kaszubskiego na polski m.in. "Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego.

Zmarł 24 lutego 1984 r. W jego pogrzebie na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku, który stał się manifestacją przeciwko komunistycznej władzy, uczestniczyło kilka tysięcy osób m.in. Zbigniew Herbert, Bronisław Geremek i Donald Tusk.

 

PAP/ako