Wiadomości
Miasto Sopot finansuje posiłki dla potrzebujących także w weekendy (fot. Google Street View)

sobota,

12 września 2020

08:21

Ciepłe posiłki dla potrzebujących również w weekendy. Ważne zmiany w sopockiej Caritas

Od soboty w stołówce Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Sopocie osoby bezdomne lub znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, będą mogły skorzystać z ciepłego posiłku również w weekendy. Dodatkowe posiłki dla najuboższych mieszkańców sfinansuje miasto.

Jak poinformował magistrat, gorące dania będą wydawane w każdą sobotę i niedzielę, w godz. od 14:30 do 16:00. Od poniedziałku do piątku posiłki serwowane są w godz. 12:30-13:30.

W CARITAS ZACHOWANE JEST BEZPIECZEŃSTWO SANITARNE

Wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim podkreśla, że jadłodajnia Caritas jest miejscem bezpiecznym, gdzie zachowane są bardzo restrykcyjne normy sanitarne, uzgodnione z sopockim sanepidem.

- To ważne, by potrzebujący mogli spędzić ten czas w bezpiecznych ze względu na pandemię i godnych, jak najbardziej zbliżonych do domowych warunkach. Osoby korzystające z posiłku mogą przed wejściem zdezynfekować ręce i zjeść posiłek w ogrzewanym pomieszczeniu, przy stole. Dodatkowo po ustaleniu z kadrą stołówki będzie można skorzystać z łaźni i wymiany odzieży - wyjaśniła Czarzyńska-Jachim.

Dla kobiet łaźnia będzie czynna we wtorki od godziny 8:00 do 10:00. Mężczyźni będą mogli z niej korzystać w poniedziałki i czwartki w godzinach 8:00-10:00.

POMOC SPOŁECZNA W CARITASIE, A PRZEDMEDYCZNA W AUTOBUSIE

Anetta Konopacka z Urzędu Miasta w Sopocie poinformowała, że ze stołówki Caritas Archidiecezji Gdańskiej przy al. Niepodległości dziennie korzysta ok. 65-80 potrzebujących. Część to osoby przyjezdne, spoza Sopotu. - Od stycznia do marca, w weekendy wydano 1282 ciepłe posiłki, z których dziennie korzystały średnio 54 osoby - dodała.

Powiadomiła, że od 1 listopada ponownie na ulice Sopotu wyjedzie "Autobus SOS", w którym osoby bezdomne będą mogły skorzystać z pomocy przedmedycznej, wsparcia streetworkerów lub pracowników socjalnych. Otrzymają również ciepłą zupę.

Władze kurortu apelują do mieszkańców o czujność i zgłaszanie wszelkich informacji o osobach potrzebujących wsparcia do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie (tel. 58 551 17 10).

 

PAP/am