Wiadomości
Urząd Miasta w Malborku fot. Filip Jędruch / Radio Gdańsk

piątek,

11 września 2020

14:46

Bezprawne wykorzystanie numerów PESEL mieszkańców Malborka. Chodzi o głosowanie online

Stwierdzono nieprawidłowości w głosowaniu online w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jedna z osób próbujących oddać głos otrzymała informację, że jej numer PESEL został już wykorzystany. W trakcie wyjaśniania sprawy okazało się, że takich przypadków jest więcej.

Burmistrz Malborka złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Zidentyfikowane „fałszywe” głosy zostaną prawdopodobnie anulowane, tak by mieszkańcy mogli z nich skorzystać. Projekt, którego dotyczyła próba oszustwa, pozostaje w puli – można na niego głosować. 

W związku z zaistniałą sytuacją urząd ograniczył do 10 liczbę głosów, które można oddawać drogą elektroniczną z jednego IP. Oddając głos przez internet należy robić to za innych tylko w przypadku ich świadomej zgody, pomagając na przykład seniorom. Jeśli ktoś z mieszkańców stwierdzi kolejne nieprawidłowości należy powiadomić Urząd Miasta.

Głosy można oddawać także na wydrukowanych kartach, które wrzuca się do urny w Urzędzie Miasta. Malbork na tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego przeznaczy pół miliona złotych. Głosowanie trwa do końca września.

Filip Jędruch/amo