Wiadomości
(Fot. stachuraphoto.com/Tomasz Stachura)

niedziela,

13 września 2020

14:30

Nurkowie będą neutralizować miny, zalegające w kanale Wisły. Jedna z nich waży prawie tonę

Grupa Nurków Minerów 8. Flotylii Obrony Wybrzeża będzie holować, a następnie neutralizować miny z II wojny światowej, zalegające w kanale Wisły Śmiałej. Operację zaplanowano w dniach 14-15 września w godzinach 8:00-15:00.

- Operacja będzie prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. Operacja przewidziana jest na dwa dni i, w zależności od warunków pogodowych, odbędzie się 14 i 15 września - powiedziała rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.

Jednocześnie urząd morski przewidział termin zapasowy na 21-25 września, gdyby pogorszyły się warunki pogodowe.

WYZNACZONA STREFA BEZPIECZEŃSTWA

Mając na uwadze moc ładunku wybuchowego znajdującego się w minach, wyznaczono strefę bezpieczeństwa, w której okresowo obowiązywać będą ograniczenia i zakazy:

10 730 m dla kapiących się - zakaz kąpieli (obszar wzdłuż linii brzegowej Zatoki Gdańskiej na odcinku: od Gdańsk Brzeźno - Park Brzeźnieński im. J.J. Haffnera do miejscowości Mikoszewo gmina Stegna - Rezerwat "Mewia Łacha" włącznie)

1400 m dla urządzeń precyzyjnych, aparatury pomiarowe

2100 m dla nurków w wodzie – zakaz prowadzenia wszelkich prac podwodnych

1000 m dla statków – zakaz przepływu, kotwiczenia i uprawiania rybołówstwa

500 m dla ludzi i zwierząt gospodarczych: strefa rażenia odłamkami – zakaz przebywania ludzi i zwierząt gospodarczych poza pomieszczeniami zamkniętymi (na lądzie i wodzie, wzdłuż biegu kanału Wisły Śmiałej).

Dokładne dni przeprowadzenia operacji uzależnione są od warunków pogodowych. Operację koordynuje Urząd Morski w Gdyni w zakresie działań na morzu oraz Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku w zakresie działań w strefie brzegowej.

MINA WAŻĄCA TONĘ

Miny zostały zlokalizowane podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych, wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni (Wydział Pomiarów Morskich). Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Długość takiego obiektu to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit. Jeden obiekt zalega na głębokości 7,7 m, drugi na głębokości 4,1 m.

Obecnie planowana akcja będzie drugą w tym roku, przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odbyła się w czerwcu.

 

PAP/mm