Wiadomości
Wiceszef NATO Mircea Geoana (Fot. wikipedia/Partidul Social Democrat)

środa,

09 września 2020

14:50

Wiceszef NATO o fenomenie "Solidarności": zainspirowała Polaków, a Polska zainspirowała świat

- Ten ruch reprezentował walkę ludzi o lepsze życie po dekadach dyktatury komunistycznej i dominacji sowieckiej - mówił w środę w Brukseli na obchodach 40-lecia powstania Solidarności wiceszef NATO Mircea Geoana. Uroczystość połączona była z oficjalną inauguracją znaku "Solidarność", zainstalowanego na terenie Kwatery Głównej NATO oraz prezentacją wystawy o historii "Solidarności" w Polsce. W wydarzeniu wzięli udział ambasadorowie państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Mircea Geoana powiedział, że "Solidarność" pozostanie na zawsze kojarzona z walką o wolność w Polsce w latach 80. XX wieku.

- Reprezentowała walkę ludzi o lepsze życie po dekadach dyktatury komunistycznej i dominacji sowieckiej. "Solidarność" ze stoczni w Gdańsku zjednoczyła Polaków przeciwko reżimowi komunistycznemu. W pewnym momencie do tego ruchu należało 10 milionów ludzi - podkreślił zastępca sekretarza generalnego NATO.

INSPIRACJA DLA POLAKÓW


Jak dodał, dzięki temu ruchowi społecznemu w 1989 roku Polska miała pierwszego niekomunistycznego premiera od czasów II wojny światowej - Tadeusza Mazowieckiego. 

- W ciągu następnych miesięcy doszło do upadku muru berlińskiego, upadku ZSRR i zakończenia rządów komunistów. "Solidarność" zainspirowała Polaków, a Polska zainspirowała świat - powiedział Geoana. Dodał, że wydarzenia w Polsce zainspirowały m.in. obywateli jego kraju, Rumunów, do walki o wolność. - W tej ważnej chwili, drodzy ambasadorowie i przyjaciele, przekażcie dzielnym Polakom nasz podziw, wsparcie i pełną lojalność - podsumował Geoana.

Stały Przedstawiciel RP przy NATO Tomasz Szatkowski, który był gospodarzem wydarzenia, podkreślił, że "Solidarność" była pierwszym niezależnym związkiem zawodowym w systemie sowieckim.

- Dzięki jej charyzmatycznym liderom, jak Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa, Bogdan Lis, Andrzej Gwiazda i wielu innych, związek zawodowy szybko przeistoczył się w ruch społeczny, który w pewnym momencie liczył 10 mln członków - wskazał.

ROZBIĆ SKORUMPOWANY SYSTEM

Jak podkreślił, pomimo wielu prób zniszczenia "Solidarności" podejmowanych przez władze komunistyczne, ruchowi udało się nie tylko przetrwać, ale też wstrząsnąć i ostatecznie rozbić skorumpowany system, który Sowieci narzucili Polsce. Ambasador dodał też, że "Solidarność" miała duży wpływ na upadek komunizmu w innych krajach Europy.


- "Solidarność" zmieniła Polskę i Europę. Nie mógłbym wyobrazić sobie lepszego miejsca na ten znak, niż Kwatera Główna NATO - podsumował Szatkowski.

31 sierpnia 1980 roku podpisano w Stoczni Gdańskiej jedno z porozumień sierpniowych, na mocy których władze PRL zgodziły się m.in. na powstanie NSZZ "Solidarność". Pierwszy w bloku wschodnim niezależny związek zawodowy odegrał później kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
 
PAP/ako