Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Alicja Samolewicz-Jeglicka)

środa,

09 września 2020

17:35

Dla osób poszukujących wyciszenia i regeneracji sił psychicznych. Siostry z Żarnowca budują Zacisze Św. Benedykta

Do Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu zgłasza się coraz więcej osób poszukujących wyciszenia i odpoczynku. Siostry postanowiły zbudować miejsce, w którym każdy będzie mógł się zatrzymać i "podładować akumulatory".

Projekt stworzenia Zacisza Św. Benedykta powstał ze względu na ograniczone możliwości noclegowe w opactwie. - Już teraz zapisujemy chętnych na pobyt u nas z półrocznym wyprzedzeniem. Zgłasza się naprawdę dużo osób – opowiada s. Maria Wiktoria.

Nazwa Zacisze Św. Benedykta, jak wyjaśnia s. Małgorzata Borkowska, pochodzi po prostu od ciszy. - Osoby, które przyjeżdżają do opactwa, chcą doświadczyć ciszy, zaczerpnąć jej, a także wsłuchać się w samych siebie - dodaje.

WEEKENDOWA CISZA

Każdy, kto przyjedzie na weekend, może spędzić czas na konferencjach, modlitwie i ciszy, ma także możliwość uczestniczenia w codziennym życiu sióstr.

- Proponujemy prace związane przeważnie z porą roku. Teraz to na przykład obieranie jabłek czy drylowanie mirabelek. Zimą, przed świętami, pieczemy i wykrawamy razem pierniczki i ciasteczka – opowiadają siostry.

Jak podkreśla s. Weronika, "dla niektórych weekendowe milczenie jest proste i czują się w takiej sytuacji bardzo komfortowo".

- Jednak jest też grupa osób, która zmaga się z milczeniem. Odrywają oni, że cisza jest wielkim trudem; że przychodzą myśli, które były wcześniej zagłuszane przez szybkie życie i ogrom obowiązków.

POMÓC MOŻE KAŻDY

Pierwszy etap prac nad budową Zacisza św. Benedykta już się rozpoczął. Mniszki proszą o wsparcie.

- Niestety koszt tej inwestycji przerasta nasze możliwości. Ufamy, że dzięki pomocy i życzliwości z państwa strony Zacisze jednak powstanie i będzie służyć pomocą wielu ludziom - apelują. 

- W nowym budynku będziemy mieć sześć pokoi noclegowych, kawiarenkę, biblioteczkę, sale konferencyjne a nawet domową kaplicę. Chodzi o to, by było dużo przestrzeni do przeżywania tego wyjątkowego, cichego czasu – dodaje s. Maria Wiktoria.

A pomóc - tak jak podkreślają siostry - może każdy. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej zakonu


Do Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu na Pomorzu pojechała Alicja Samolewicz-Jeglicka:

 

Alicja Samolewicz-Jeglicka