Wiadomości
Program "Juul po polsku" w każdą niedzielę po 10:00 fot. pixabay.com

piątek,

04 września 2020

11:23

"Juul po polsku", nowa audycja o wychowaniu dzieci. Przełożymy na polski koncepcję wychowawczą, która ma zwolenników na całym świecie

Czy jest ktoś, kto potrafił wstrząsnąć rodzicami i uświadomić im, że wychowywanie dzieci oparte głównie na wymaganiu od nich posłuszeństwa, nie zawsze się sprawdza? To duński pedagog Jesper Juul, którego książki rozchwytywane są przez rodziców na całym świecie.
W Radiu Gdańsk od 6 września w każdą niedzielę po 10:00 będziemy mówić, jak w praktyce zastosować koncepcję wychowawczą Juula. Program "Juul po polsku" to audycja o wychowaniu wolnych, samodzielnych i odpowiedzialnych dzieci. Poprowadzą ją dziennikarka Joanna Matuszewska i Kornelia Stawicka - Zielenkiewicz, pedagog, psychosomatyk i trenerka Family Lab, fundacji którą założył Jesper Juul.

RELACJA RODZIC - DZIECKO OPARTA NA ZAUFANIU

W każdym odcinku audycji rodzice będą mogli porównać różne metody wychowawcze z koncepcją Juula. - Będę się starała na przykładach wyjaśnić, czym pomysły Juula na wychowanie dzieci różnią się od innych metod. Nie chcę nikomu niczego narzucać, a jedynie pokazać możliwą ścieżkę, którą mogą podążać rodzice - tłumaczy Kornelia Stawicka - Zielenkiewicz.

- Kornelia jest doświadczonym coachem, trenerem, prowadzi warsztaty dla rodziców i głęboko wierzy, że koncepcja wychowawcza Jespera Juula pomaga budować mocne, oparte na zaufaniu więzi rodzinne. Jest mamą trójki dzieci, które wychowuje z sukcesem "po juulowsku". Chcemy dla Państwa, dla rodziców i dziadków, "przełożyć" jego koncepcję na polski, tak by stała się bardziej zrozumiała dla polskich rodziców i możliwa do realizowania w naszych warunkach i naszej tradycji - zapowiada Joanna Matuszewska, pomysłodawczyni programu.

NIE MA JEDNEJ SŁUSZNEJ METODY

Juul uważał, że rodzice są ekspertami od wychowania swoich dzieci i dla nich powinni stać się przewodnikami w dochodzeniu do dorosłości. Nazywał dzieci wychowywane w tej koncepcji "wolnymi". W jego opinii najważniejsze jest budowanie relacji opartej na otwartości i porozumieniu.

- Rodzic nie powinien narzucać swojej woli, ale też nie być uległy. Ostateczna decyzja zawsze powinna należeć do niego. Bycie rodzicem, który pomaga dziecku stać się dorosłym, jest podstawą koncepcji juulowskiej - tłumaczy Kornelia Stawicka - Zielenkiewicz.

kornelia 1
Kornelia Stawicka - Zielenkiewicz jest trenerem Family Lab. Fot. Archiwum prywatne

Dodaje, że wielu współczesnych rodziców nie chce wychowywać swoich dzieci metodami, które sami znają z dzieciństwa. - Te metody oparte są głównie na posłuszeństwie dzieci wobec dorosłych, albo na uległości rodzica wobec dziecka. Poważne traktowanie dzieci to odejście od tych koncepcji. Według Jespera Juula alternatywą jest droga od posłuszeństwa do odpowiedzialności i od kontroli do zaufania. Jednak, gdy rozmawiam z rodzicami często słyszę, że mają problemy z zastosowaniem tego w codziennym życiu - mówi Kornelia Stawicka - Zielenkiewicz.

JUUL W PRAKTYCE I "PO POLSKU"

W audycji "Juul po polsku" powiemy jak koncepcję Juula zastosować w praktyce, oraz że rodzice nie muszą być idealni i bezbłędni. - Rodzice uczą się swoich dzieci, a dzieci uczą rodziców. Ważne jest, żeby budować relację z dzieckiem bez poczucia winy i nie z obowiązku. Robić to z autentycznej potrzeby bliskości ze swoją córką, czy synem - dodaje Joanna Matuszewska.

Jesper Juul to zmarły w 2019 r. duński pedagog i terapeuta rodzinny, jeden z liderów współczesnej pedagogiki, autor wielu książek na temat wychowania i życia w rodzinie. Jego książka pt. "Twoje kompetentne dziecko" stała się w Polsce bestsellerem.

"Juul po polsku - audycja o wychowaniu wolnych dzieci"
Radio Gdańsk, niedziela po godz. 10:00

Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl