Wiadomości
Poprzez korespondencję Zbyszka Piekarskiego poznajemy realia dwudziestolecia międzywojennego i tczewskiej szkoły morskiej (Fot. wikipedia/Karol Olgierd Borchardt)

czwartek,

27 sierpnia 2020

16:00

"Dziewiętnastoletni marynarz - online", czyli wirtualna podróż w realia dwudziestolecia międzywojennego

Sto lat od otwarcia pierwszej w Polsce szkoły morskiej ożywają listy jednego z jej uczniów. O swoim internetowym projekcie opowiedziała nam Małgorzata Karolina Piekarska.


Projekt „Dziewiętnastoletni marynarz – online" realizuje ze swoim mężem i synem pisarka Małgorzata Karolina Piekarska. Autorka zaczęła zajmować się listami Zbyszka Piekarskiego, brata jej dziadka, mając 19 lat.

Piekarski w latach 1923-24 uczył się w Szkole Morskiej w Tczewie, która dziś działa jako Uniwersytet Morski w Gdyni. Korespondował z rodzicami, pisząc o swoich potrzebach i problemach, zdając relacje z podróży.

INFLACJA, SZKOLNE KŁOPOTY I CHAOS

Poprzez korespondencję Zbyszka Piekarskiego poznajemy realia dwudziestolecia międzywojennego i tczewskiej szkoły morskiej.

– Dzięki cenom, które pojawiają się w listach, dowiadujemy się o niesamowitej inflacji. Są też szkolne kłopoty, przezwiska, surowi nauczyciele i dyscyplina. Trzeba pamiętać, że szkoła morska powstała krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Nauczycielami w niej byli ludzie wychowujący się w trzech różnych zaborach. Każdy z nich ciągnął w swoją stronę, więc były ciągłe spory i chaos podręcznikowy – opisuje Małgorzata Karolina Piekarska.

– Za szkołę trzeba było płacić, ale nie to było najważniejsze. Ważne było, żeby uczeń dobrze się uczył, dlatego można było wylecieć ze szkoły mimo uregulowanego czesnego. Realia były zupełnie inne od tych dzisiejszych – dodaje autorka.

CO SIĘ STAŁO Z AUTOREM?

Listów jest około 60. Do internetu trafiła już ponad połowa. W rolę Zbyszka Piekarskiego wcielił się Zacharjasz Muszyński, mąż Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, a lektorem jest jej syn Maciej Szymczak. Część nagrań zrealizowano w Tczewie, w dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym. Na ekranie pojawiają się też archiwalne zdjęcia.

– Listy Zbyszka od zawsze były w naszym domu. Od razu po przeczytaniu zaczęłam sprawdzać, co stało się z ich autorem. Umarł w tragicznych okolicznościach w szkole i ma swój grób w Tczewie. Nie chciałabym zdradzać, co dokładnie się wydarzyło, żeby słuchacze przesłuchali wszystkie listy, a potem poczekali na krótki film dokumentalny – mówi Małgorzata Karolina Piekarska, która już w 2005 roku spisała historię w swojej książce.

Projekt „Dziewiętnastoletni marynarz – online" jest realizowany w ramach programu stypendialnego „Kultura w sieci" prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z listami można zapoznać się na stronie 19.zmuszynski.eu.

 

 

Więcej na ten temat w materiale:

 
Wojciech Stobba/ako