Wiadomości
Koszt inwestycji, która zrealizowana ma być jeszcze w grudniu, nie powinien przekroczyć 1 miliona złotych (Fot. Pixabay)

niedziela,

23 sierpnia 2020

16:13

Praktyczniej i ekologiczniej. Gdynia wymieni latarnie w najbardziej prestiżowych częściach miasta

Jeszcze w tym roku Gdynia wymieni latarnie w najbardziej prestiżowych rejonach miasta. Nowe słupy oświetleniowe - w sumie prawie 150 sztuk - zamontowane zostaną na Bulwarze Nadmorskim, Skwerze Kościuszki i alei Jana Pawła II.
W przetargu na realizację inwestycji zgłosiło się aż dziewięć firm, a rozstrzygnięcie postępowania planowane jest w ciągu najbliższego tygodnia.

- Powody, dla których zdecydowaliśmy się na ten krok, są dwa. Po pierwsze, znajdujące się w tych miejscach latarnie funkcjonują już od kilkudziesięciu lat i zwyczajnie nie sposób znaleźć do nich części zamienne. Druga sprawa to ekologia. W nowych latarniach możliwy będzie montaż energooszczędnych lamp - wyjaśnia Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

"CIEPLEJSZE" BARWY

W wymogach przetargowych miasto zadbało o to, aby nowe oświetlenie LED odznaczało się większym "ciepłem" światła. Będzie ono różnić się od standardowej barwy latarni doświetlających gdyńskie ciągi uliczne. Oprawy mają docelowo świecić w temperaturze barwowej do 3000 kelwinów. Oznacza to, że doświetlenie skweru i bulwaru będzie można porównać do koloru wschodzącego słońca. Nowe latarnie mają mieć kształt odwróconej litery "L".

Koszt inwestycji, która zrealizowana ma być jeszcze w grudniu, nie powinien przekroczyć miliona złotych.

 

 

Marcin Lange/mm