Wiadomości
Montaż lamp przy ulicy Chrobrego w Sopocie (fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)

sobota,

22 sierpnia 2020

20:50

Nowe uliczne oświetlenie w Sopocie. Latarnie w centrum będą stylizowane na zabytkowe

Ponad 10 mln zł ma kosztować wymiana 1000 latarni w Sopocie. Nowe lampy pojawiają się w dzielnicach Dolny Sopot i Karlikowo. Jak zapewniają władze miasta są energooszczędne, a przez to ekologiczne i tańsze w utrzymaniu.

Projekt zakłada wymianę niemal 30 procent ulicznego oświetlenia w mieście na lampy typu LED zaopatrzone w elektroniczny system sterowania oraz czujniki zmierzchu. Wcześniej podobne zostały zamontowane w pobliżu Ergo Areny.

- Już teraz można zobaczyć nowe lampy, oryginalne, nowoczesne np. przy ulicach Okrzei, Karlikowskiej, Bitwy pod Płowcami i Na Wydmach. Bliżej centrum także będzie oświetlenie LED, ale stylizowane na zabytkowe. Myślę, że będzie to element rozpoznawalny miasta - mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

Projekt "Modernizacja oświetlenia ulicznego w Sopocie z zastosowaniem najnowszych technologii" realizowany jest na terenie dolnego Sopotu oraz wokół hali Ergo Arena, która jest partnerem projektu.

latanrnie sopot 1fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski


"LEPSZE LAMPY TO MNIEJ CO2"

- Wokół Ergo Areny wymieniono ponad 500 opraw na nowoczesne. Przyczyniło się to do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o ponad 560 tys. kilowatogodzin, co skutkuje również zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 500 ton - mówi Marcin Skwierawski.

Przy Ergo Arenie lampy wymieniono w 2017 roku. Koszt tej części projektu wyniósł ponad 714 tys. zł netto, z czego 85 proc. pochodziło z dofinansowania Unii Europejskiej.

 
DOFINANSOWANIE UNIJNE


Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Działanie 10.4 "Redukcja Emisji". Cały projekt modernizacji oświetlenia w Sopocie będzie kosztował 12 mln zł.


Oprac. Puch