Wiadomości
Przekazane pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie nowych izolatek w placówce (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

czwartek,

13 sierpnia 2020

17:23

3 mln zł na walkę z koronawirusem dla Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Na co zostaną przeznaczone?

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni z dodatkowymi środkami na walkę z Covid-19. Urząd Marszałkowski przekazał w czwartek placówce na ten cel ponad trzy miliony złotych z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Środki wykorzystane zostaną na przygotowanie w izbie przyjęć UCMMiT trzech nowych izolatek wraz z rejestracją. Tam też będą pobierane wymazy osobom podejrzanym o zakażenie koronawirusem.

- To jednak nie wszystko. Powstaną również izolatki w kolejnych klinikach Centrum, po trzy na każdy oddział - mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Renke, dyrektor UCMMiT. - Z przekazanych nam środków chcemy także wyremontować drugi gabinet endoskopowy kliniki, by w razie potrzeby równolegle móc badać pacjentów, których podejrzewa się o infekcję Covid-19, jak i bezpiecznie tych, którzy tego podejrzenia nie mają - dodaje.

IZOLATKI DO WYKORZYSTANIA RÓWNIEŻ PO EPIDEMII

Z kolei rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Marcin Gruchała podkreśla, że planowane inwestycje poprawią bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu.

- Pamiętajmy też, że teraz trafiają do nas pacjenci z podejrzeniem wirusa Covid-19, ale w przyszłości mogą to być inne schorzenia zakaźne. Dzięki tej inwestycji będziemy na to wówczas dobrze przygotowani - mówi prof. dr hab. Marcin Gruchała.

Od początku pandemii na walkę z Covid-19 ze środków samorządu województwa przeznaczono już ponad 160 milionów złotych.

 

Marcin Lange/pb