Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Anna Bobrowska)

czwartek,

13 sierpnia 2020

15:20

34 miliony zł na zabezpieczenia przed erozją i modernizację portów. Minister Gróbarczyk: "Program ochrony brzegów morskich zrealizowano prawie w 100 proc."

34 mln zł z Programu ochrony brzegów morskich trafiły w 2019 r. na przedsięwzięcia związane z naprawą skutków erozji na polskim wybrzeżu i modernizację infrastruktury w portach - poinformował w czwartek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister przedstawił informację z wykonania w 2019 r. wieloletniego Programu ochrony brzegów morskich oraz harmonogramu prac na 2020 r. posłom sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

- Program został zrealizowany w 99,9 proc., a więc w zasadzie w całości - powiedział Marek Gróbarczyk. - 34 mln zł przeznaczone na realizację tego programu zostały wykonane - dodał.

OCHRONA PRZED EROZJĄ

Jak podkreślał minister, program jest niezwykle istotny pod kątem zabezpieczenia polskiego wybrzeża przed erozją, ale także modernizacji infrastruktury w portach i przystaniach.

- Na wybrzeżu dochodzi do bardzo dużej erozji i w niektórych obszarach ona jest nie dość, że szkodliwa to, do tego niebezpieczna w zakresie wszelkiego rodzaju oberwań klifów, które miały miejsce w poprzednich latach – kontynuował minister. - Działania, które prowadzimy, mają za zadanie zminimalizowanie erozji, bo w stu procentach nie da się tego wyeliminować - ocenił.

ZAPEWNIONE FINANSOWANIE

Gróbarczyk zapewniał, że program będzie kontynuowany. - Dostaliśmy zapewnienie ministra finansów o finansowaniu na 2021 r. tego programu. W związku z tym będziemy prowadzić działania w zakresie ochrony brzegów morskich. One będą szczegółowo określone przez poszczególne urzędy morskie – powiedział minister.

Przedstawiciel Urzędu Morskiego w Szczecinie poinformował, że do zadań realizowanych przez urząd należało: budowa sześciu ostróg brzegowych w Pobierowie, sztuczne zasilanie w Międzywodziu, dokończenie rozpoznania kruszyw do sztucznego zasilania na wysokości od Dziwnowa do Międzyzdrojów, a także monitoring i skanowanie laserowe strefy brzegowej.

Z kolei Urząd Morski w Gdyni poinformował, że najważniejsze zadania, które stały przed nim, to dokończenie remontu umocnienia brzegowego na Westerplatte, sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego i remont umocnienia brzegowego w miejscowości Ostrowo.

 

PAP/pb