Wiadomości
Wojsko Polskie (Fot. Wikimedia Commons/Centralne Archiwum Wojskowe)

sobota,

15 sierpnia 2020

11:30

100. rocznica Bitwy Warszawskiej i zakończenia wojny polsko-bolszewickiej. Audycja poetycka Przemysława Tejkowskiego "Sierpień 1920" [POSŁUCHAJ]

15 sierpnia mija 100. rocznica Bitwy Warszawskiej i zakończenia wojny polsko-bolszewickiej. Z tej okazji podczas spotkania z historią na naszej antenie pojawiła się odezwa Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także wiersze i piosenki z tamtych czasów.


"Żołnierze! Nie na próżno i nie na marne Wasz trud. Kończycie wojnę wspaniałymi zwycięstwami i nieprzyjaciel, złamany przez Was, zgodził się wreszcie na podpisanie głównych zasad upragnionego pokoju" – takimi słowami 14 października Józef Piłsudski przekazywał żołnierzom informację o podpisaniu zawieszenia broni między Polską, a Rosją Sowiecką.

HISTORYCZNY SIERPIEŃ

Sierpień to niezwykle ważny miesiąc dla konfliktu polsko-bolszewickiego. To właśnie sto lat temu rozegrały się wydarzenia, które pozwoliły Polsce zachować niepodległość. 13 sierpnia wybuchła Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą, która trwała 12 dni. To między innymi do tego starcia odnosił się w swoim przemówieniu Józef Piłsudski, mówiąc o poświęceniu żołnierzy.

Po stronie polskiej poległo około 4,5 tysiąca żołnierzy. Rannych zostało 22 tysiące, a 10 tysięcy uznano za zaginionych. Straty po stronie Armii Czerwonej były zdecydowanie większe.

ZAPOMNIANE PIOSENKI I WIERSZE

W trakcie audycji usłyszeć mogliśmy także wiersze i piosenki Benedykta Hertza, Artura Oppmana, Adama Kowalskiego i nieznanych twórców epoki.

 

Posłuchaj:


 

 

fj