Wiadomości
fot. pixabay.com

poniedziałek,

10 sierpnia 2020

15:00

Okulista: Im ciemniejsze okulary przeciwsłoneczne bez filtrów uv, tym większe zagrożenie dla siatkówki oka

Okulary, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem uv, muszą mieć odpowiednie filtry a nie tylko ściemnienie - mówi okulista dr Jan Staniewicz, ordynator oddziału okulistycznego w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim.

- Tu nie chodzi o to, żeby okulary były ciemne, gdyż ciemne szkła bez filtrów mogą zaszkodzić bardziej, bo osłabiają naturalny odruch zwężania źrenic pod wpływem światła. Im ciemniejsze szkła, tym powodują większe rozszerzenie źrenic, a tym samym szkodliwe, niewidoczne promieniowanie ultrafioletowe ma lepszy dostęp do siatkówki oka. 

NIE PRZYCIEMNIENIE, ALE FILTRY

Lekarz tłumaczył w rozmowie z Joanną Matuszewską, że bardzo ważne jest w czasie lata noszenie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. - Wiele osób może mieć złudne poczucie bezpieczeństwa, bo przecież ma przyciemniane okulary. Ale to działa wręcz odwrotnie. Robi się ciemno przed oczami, źrenica się rozszerza a przez nią wpada do oka więcej promieniowania uv- tłumaczy okulista.

staniewicz jan1 2
Na zdj. dr Jan Staniewicz. Fot. Radio Gdańsk

Promieniowanie uv może spowodować uszkodzenie siatkówki, a jeśli ekspozycja na słońce jest wieloletnia, doprowadzić do uszkodzenia wzroku. - Nie mówimy tu o natychmiastowym uszkodzeniu, bo wyszliśmy na słońce. Ale to niekorzystne działanie kumuluje się przez lata, co jest jednym z czynników powstawania degeneracji siatkówki w wieku starszym, m.in zwyrodnienia plamki AMD. 

OKULARY OD OPTYKA, NIE ZE STRAGANU

W audycji dr Jan Staniewicz apelował, żeby kupować okulary przeciwsłoneczne z filtrami uv, dostępne u optyków. - Takich okularów raczej nie kupimy ze straganu, czy stojaka przy plaży. Warto w nie zainwestować, żeby nie mieć problemów ze wzrokiem- radzi lekarz.
 

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl