Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk)

czwartek,

06 sierpnia 2020

19:05

Przygotowania do fuzji Lotosu z Orlenem, amerykańskie smakołyki od Tomka Jakubiaka i Muzyczne Lato z Gdyni [PIĄTEK W RADIU GDAŃSK]

Gościem Dnia Radia Gdańsk będzie Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. O 8:30 Olga Zielińska porozmawia z nim o tym, na jakim etapie są przygotowania do fuzji Orlenu z Lotosem. Postaramy się dowiedzieć, czy obowiązek sprzedaży większości stacji Lotosu nie podważa sensu połączenia spółek.


Parę minut po godzinie 9:00 w Samorządowym Piątku Joanna Stankiewicz gościć będzie Piotra Wasilewskiego, szefa ratowników w Ustce i Mirosława Wądołowskiego, burmistrza Helu. Tematem rozmowy będzie bezpieczeństwo nad wodą. W poprzedni weekend na Pomorzu utonęły trzy osoby, a przed nami kolejny ciepły koniec tygodnia Jakie pomysły na zwiększenie bezpieczeństwa turystów mają ratownik oraz samorządowiec?


Dariusz Wieczorek, prezes HCS Polska oraz Artur Kiełbasiński, dziennikarz Radia Gdańsk pojawią się na naszej antenie po godzinie 9:30. Fabryki z Chin myślą o Polsce i chcą się tutaj lokować. W audycji Ludzie i pieniądze Iwona Wysocka porozmawia ze swoimi gośćmi o ewentualnych skutkach tego zjawiska. W drugiej części poruszymy temat dojazdów do pracy na rowerze, zamiast autobusem. Coraz więcej Polaków wybiera ten pierwszy środek transportu, a na jesień szykuje się rekord.


Pomiędzy 12:00 a 16:00 Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk nadawać będziemy ze Skweru Kościuszki w Gdyni.

O 12:15 przywita tam słuchaczy Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. Opowie o spacerach "Gdynia o 10", nowej formule flagowych imprez oraz o wydarzeniach kulturalnych nadchodzącego weekendu.

O 13:15 porozmawiamy z Mają Wagner, naczelnik Wydziału Kultury UGM. Tematami będą Kamienna Góra i jej park, który otwarto po pracach modernizacyjnych. Dowiemy się, co będzie można tam porobić w najbliższy weekend, oraz przez resztę lata.

Kaja Długosz, główny specjalistka ds. PR i marketingu Muzeum Emigracji o 13:40 opowie nam o zwiedzaniu muzeum z przewodnikiem-wolontariuszem w każdą sobotę o 13.00. Będzie też o nowościach na wystawie stałej i warsztatach dla dzieci w ramach projektu "Wakacyjna Pracownia".

Wakacyjnym gościem po 14:15 będzie Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment, która opowie o czystym "slajmowisku", warsztatach dla dzieci i Science Cafe.


Ten niewielki przedmiot ma za zadanie nie tylko ostrzec innych uczestników ruchu, ale także zapewnić nam bezpieczeństwo. W piątek w Bezpiecznych wakacjach o trójkącie ostrzegawczym. Jak go prawidłowo ustawić? O 12:20 opowie o tym komisarz Zbigniew Korytnicki, naczelnik wydziału ruchu drogowego KMP w Gdańsk. Zaprasza Sebastian Kwiatkowski. W drugiej części Bezpiecznych wakacji o 15:40 podpowiemy, jak się zachować, kiedy ktoś obok nas się zakrztusi. Pomoc musi być wtedy zdecydowana i szybka. Jaka dokładnie? O tym Alicji Samolewicz-Jeglickiej opowie Krzysztof Flis z Fundacji AID Ratunek.


Sierpień to kolejny miesiąc podróży kulinarnych z Tomkiem Jakubiakiem. W piątek zabierze Ewelinę Potocką za ocean, prosto do Chicago. W naszej radiowej kuchni powstają amerykańskie steki. Nie zabraknie również odpowiednich dodatków, oczywiście bardzo kalorycznych. Początek spotkania w Kuchni Jakubiaka w Radiu Gdańsk parę minut po 16:00.


Po 18:30 Marzena Bakowska w Wakacjach z zabytkami zabierze nas do klasztoru i kościoła w Żarnowcu. Benedyktynki z przerwami są tam od końca XVI wieku, ale klasztor założyli... cystersi oliwscy. Prof. Janusz Trupinda opowie o historii tego miejsca, ale także o tym, co odwiedzający to miejsce turyści dziś mogą zobaczyć.

Mało kto wie, że wjeżdżając na Wyspę Sobieszewską, koło ronda mija piękne sanktuarium o bardzo prostym, jasnym wnętrzu z wielkim kolorowym witrażem. Znajduje się tam figura Matki Bożej Płaczącej. W sanktuarium zarówno rano, jak i wieczorem można spotkać nie tylko pielgrzymów, ale i turystów. To idealne miejsce wypoczynku duchowego. Szczególnie idąc na plażę albo z niej wracając, bo sanktuarium mieści się zaledwie 400 metrów od morza. Więcej ciekawostek o tym miejscu opowie po godzinie 18:40 Alicja Samolewicz-Jeglicka.

 

pb

_