Wiadomości
(fot. MBP)

wtorek,

04 sierpnia 2020

12:49

Nie żyje profesor Jan Strelau, uznany na świecie psycholog, twórca regulacyjnej teorii temperamentu

Jan Strelau urodził się 30 maja 1931 roku w Gdańsku. Wychowywał się w Tczewie, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej i gdzie przeżył okres okupacji niemieckiej. Po II wojnie światowej przeniósł się z rodziną do Bytowa, gdzie kontynuował naukę w gimnazjum.

W 1951 roku rozpoczął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a po dwóch latach przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie studiował psychologię. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę na macierzystym wydziale jako asystent. W 1982 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego uczelni. Wykładał też w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Był pierwszym dziekanem wydziału psychologii na tej uczelni.

MIAŁ 89 LAT

W 2011 roku profesor Jan Strelau został odznaczony przez prezydenta Bolesława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród, członkiem Europejskiej Akademii Nauk, przez 4 lata wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk. Należał do najwybitniejszych przedstawicieli światowej psychologii w zakresie różnic indywidualnych. Miał tytuł doktora honoris causa uniwersytetów w Gdańsku, Poznaniu i Moskwie. Od 2017 roku był honorowym obywatelem miasta Tczewa.

Jan Strelau zmarł we wtorek w wieku 89 lat.

 

Wojciech Stobba/mk