Wiadomości
(Fot. Muzeum II Wojny Światowej)

sobota,

01 sierpnia 2020

19:40

Pieśni patriotyczne, zajęcia edukacyjne i projekcje filmowe. Muzeum II Wojny Światowej w hołdzie dla powstańców

"Warszawo ma!" i "Bagnet na broń". Między innymi te pieśni patriotyczne można było usłyszeć podczas koncertu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To część uroczystości upamiętniających 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

W programie wydarzenia były projekcje filmów dokumentalnych, a także zajęcia edukacyjne prowadzone na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

ROZBRZMIAŁY SYRENY

O 17.00 wszyscy zwiedzający usłyszeli syreny. Ponadto w Kinie Muzeum i w mediach społecznościowych można było zobaczyć transmisję z Apelu Pamięci. Uroczystość zakończył krótki koncert pianistyczny połączony z występem wokalnym z utworami z okresu powstania warszawskiego.

 

Godzina „W” w @muzeum1939 #GodzinaW #powstanie pic.twitter.com/mkGKMongdt

— Maciej Naskręt (@MaciejNaskret) August 1, 2020
 - Wybuch powstania warszawskiego nazywam "krzykiem wolności". Ten rozległ się o godzinie 17:00 1 sierpnia 1944 r. Główną przyczyną wybuchu była przerażająca niemiecka okupacja, której nie mogli zaakceptować Polacy z głęboko zakorzenionym genotypem wolności - mówi Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej."WARTO WALCZYĆ O WOLNOŚĆ"

Zanim jednak odbył się koncert, zebrani na sali goście usłyszeli usłyszeli słowa powstańca Jerzego Witolda Grzywacza, który przypomniał, że warto walczyć o wolność tak, by nie doszło do przelewu krwi jak w 1944 roku.

W koncercie brali udział politycy, przedstawiciele służb mundurowych, a także liczni goście. Akompaniował kwintet dęty DownTown Brass.

 

 


CAŁE TRÓJMIASTO

W Gdańsku uroczystości z honorową asystą wojskową odbyły się w sobotnie popołudnie przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na Targu Rakowym. Poza Gdańskiem także w Gdyni i w Sopocie odbyły się uroczystości rocznicowe. W Gdyni w południe pod pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Kościuszki kwiaty złożyli uczestnicy powstania, samorządowcy, politycy, przedstawiciele Marynarki Wojennej i mieszkańcy. Z kolei w Sopocie w sobotę rano, w asyście honorowej Marynarki Wojennej, złożono kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej w parku im. Sanitariuszki Inki. W godzinie "W" kwiaty zostały złożone przed pomnikiem uczestnika powstania warszawskiego, honorowego obywatela Sopotu Władysława Bartoszewskiego.

 

mn/PAP/pOr