Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk/Piotr Lessnau)

sobota,

01 sierpnia 2020

20:12

Bitwa pod Świecinem w tym roku bez inscenizacji. Organizatorzy przygotowali jednak coś specjalnego

Bitwa pod Świecinem w tym roku bez bitwy, a wszystko z uwagi na pandemię koronawirusa. Organizatorzy zrezygnowali z najważniejszego elementu wydarzenia, ale na polach pod Świecinem nie zabrakło pokazów walk średniowiecznych, kuchni z tamtej epoki czy muzyki w wykonaniu zespołu Góra Trolla.

 Jak mówi Adam Śliwicki, wójt gminy Krokowa, a jednocześnie organizator rekonstrukcji z ramienia Bractwa Rycerskiego spod Nordowej Gwiazdy, w tym roku jest inaczej, ale nie mniej ciekawie.

- Mamy w tym roku 30 namiotów i około setki rekonstruktorów, którzy są w Świecinie od tygodnia i tworzą atmosferę tego miejsca. Oczywiście, wszystko  odbywa się w rygorze sanitarnym – rekonstruktorzy są oddzieleni od widzów, na wejściu trzeba podpisać oświadczenie i zdezynfekować ręce, a na terenie obozu zachować dystans społeczny – tłumaczy organizator.Przypomnijmy, że Bitwa pod Świecinem rozegrała się w 1462 roku pomiędzy pomiędzy Krzyżakami a zwycięskim wojskiem polskim pod wodzą Piotra Dunina. Był to punkt zwrotny podczas wojny trzynastoletniej, który zepchnął Krzyżaków do obrony.

Patronat nad wydarzeniem "Bitwa pod Świecinem" objęło Radio Gdańsk.

 

Piotr Lessnau/am


Zobacz Galerię