Wiadomości
(Fot. Pixabay)

sobota,

01 sierpnia 2020

12:22

Kąpiele nad morzem i nad jeziorem. Wszystkie kąpieliska na Pomorzu wolne od sinic

W sobotę rano można bezpiecznie korzystać ze wszystkich 60 kąpielisk nadmorskich oraz tych położonych nad jeziorami w woj. pomorskim – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Informacje o aktualnym stanie wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał na swojej stronie internetowej.

Z zamieszczonych tam danych wynika, że w sobotę rano we wszystkich nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

ZAKWITY SINIC

Panująca latem wysoka temperatura sprawia, że w wodach Bałtyku oraz jeziorach często pojawiają się zakwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

 

PAP/pOr