Wiadomości
Sklep spożywczy w galerii handlowej Sopot Centrum przy sopockim dworcu (fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)

piątek,

31 lipca 2020

16:23

Nawet 500 złotych mandatu za brak maseczki. Weekendowa akcja policji i sanepidu w Sopocie

W weekend sopocka policja przeprowadzi wzmożone kontrole w pasie nadmorskim, środkach komunikacji miejskiej, a także w lokalach gastronomicznych i klubach nocnych. Policjantom będą towarzyszyć pracownicy Powiatowej Stacji Saniterno-Epidemiologicznej w Sopocie.
Policjanci i pracownicy sanepidu sprawdzać będą, czy mieszkańcy i turyści stosują się do wprowadzonych ograniczeń m.in. w zakresie zasłaniania ust i nosa oraz zachowywania dystansu. Pod lupę zostaną wzięte zwłaszcza kluby i lokale, a także sklepy, transport publiczny, deptaki oraz rejon pasa nadmorskiego.


- Wyniki dotychczasowych kontroli wykazały, że wielu mieszkańców Sopotu i turystów bagatelizuje zagrożenia. Okazało się, że zdecydowana większość osób miała ze sobą maseczki, jednak nie używała ich zgodnie z zaleceniami. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie rozpoczynają wzmożone działania z pracownikami sanepidu, których celem jest ograniczenie tej negatywnej i niezgodnej z przepisami tendencji. Do działań zaangażowani będą również policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku – mówi Lucyna Rekowska z policji w Sopocie.

MASECZKA W SKLEPIE I AUTOBUSIE

Funkcjonariusze będą zwracać baczną uwagę, czy osoby przebywające w placówkach handlowych i usługowych stosują się do obostrzeń związanych z zakrywaniem ust i nosa. Ponadto mundurowi będą przypominać właścicielom i administratorom sklepów, że oni również oraz pracownicy placówek handlowych powinni zwracać uwagę klientom nieprzestrzegającym przepisów, a w razie konieczności mogą skorzystać z pomocy policji.

Sopockich policjantów spotkać można w pociągach SKM, gdzie w patrolach umundurowanych i cywilnych sprawdzają, czy podróżujący stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Każdego dnia policjanci ruchu drogowego z sopockiej komendy kontrolują też pojazdy zbiorowej komunikacji poruszające się ulicami miasta pod kątem wprowadzonych obostrzeń związanych z walką z Covid-19.

NAWET 30 TYSIĘCY ZŁOTYCH KARY

Policjanci, którzy otrzymają zgłoszenie lub sami zauważą osoby nieprzestrzegające obostrzeń, w pierwszej kolejności wyjaśniają przyczyny niestosowania się do zaleceń sanitarnych, a następnie w razie stwierdzenia naruszenia przepisów będą wyciągać wobec tych osób konsekwencje. Za niestosowanie się do tych przepisów policjant może ukarać mandatem karnym do 500 złotych lub skierować wniosek o ukaranie do sądu. Ponadto sanepid może nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych.

POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ!

Zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami wprowadzonymi w związku z walką z koronawirusem należy zachować co najmniej 1,5 metrową odległość między pieszymi.

Wyłączeni z tego obowiązku są:
•        rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
•        osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
•        osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie,
•        osoby, które zasłaniają usta i nos.
 
ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych.
 
Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:
•        w autobusie, tramwaju i pociągu,
•        w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
•        w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
•        w kinie i teatrze,
•        u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
•        w kościele i szkole, na uczelni
•        w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
 
Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
•        w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz,
•        w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów),
•        podczas przebywania w lesie,
•        podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).
 
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia


 Oprac. Puch