Wiadomości
Remont kina "Uciecha" ma ruszyć jeszcze w tym roku (Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)

piątek,

31 lipca 2020

14:30

Remont kina "Uciecha" w Człuchowie i koniec sezonu na truskawkę kaszubską [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Jest szansa na remont kina „Uciecha” w Człuchowie. Zdewastowany obecnie obiekt jeszcze w tym roku przejdzie gruntowną renowację. W pierwszej kolejności prace będą prowadzone na zewnątrz budynku – mówi Tomasz Kowalczyk, wiceburmistrz Człuchowa.

- Remont elewacji będzie obejmował zabezpieczenie pęknięć na ścianach zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wykonane zostanie także nowe zadaszenie przy wyjściu z sali kinowej – dodaje Kowalczyk.

Prace rozpoczną się już kilkanaście dni i potrwają do końca października. Będą one kosztowały 350 tysięcy złotych.Przebudowane i odnowione wnętrza ma teraz świetlica wiejska w Czapiewicach koło Brus. Właśnie zakończył się remont tego obiektu. Przeprowadzono go na wniosek mieszkańców. Zdaniem Witolda Ossowskiego, burmistrza Brus, obiekt jest teraz zdecydowanie bardziej funkcjonalny.

Pomieszczenie magazynowe, które znajduje się przy sali, zostało podzielone. Wygospodarowano część tego pomieszczenia na cele zaplecza kuchennego. Przebudowano także samą kuchnię – wyjaśnia burmistrz.

Świetlica wiejska w Czapiewicach, podobnie jak inne w gminie Brusy, jest bardzo ważnym ośrodkiem dla lokalnej społeczności. Służą one nie tylko jako miejsca spotkań. Można je także wynajmować na przykład na uroczystości rodzinne.

 

czapiewiceIMG 6481

(Fot. UM w Brusach)

 Kończy się sezon na Truskawkę Kaszubską. Plantatorzy z gminy Chmielno informują, że owocem będziemy się cieszyć jeszcze niecały tydzień. 


- Możemy być zadowoleni z tego sezonu, choć pogoda i koronawirus przyniósł nam ogromny stres - mówi plantatorka z Kożyczkowa, Anna Król. - Nie było tragedii, nie było też super dobrze, ale było w miarę. Liczę, że u nas w Kożyczkowie truskawkę kaszubską będziemy mieli jeszcze przez tydzień. Ilości jednak już się zmniejszają. Nie liczymy na wysyp, tylko zbieramy końcówki - dodaje Anna Król.

Sezon truskawki kaszubskiej w tym roku rozpoczął się dość późno, bo w połowie czerwca.

 

trusk reg 310720

(Fot. Radio Gdańsk/Robert Groth)

 Wybrano wykonawcę budowy węzła integracyjnego Rębiechowo. Gminie Żukowo po zmniejszeniu zakresu robót udało się znacznie obniżyć cenę tej inwestycji. Projekt opiewa na prawie 25 milionów złotych.

- Czekamy na podpisanie umowy - mówi zastępca burmistrza Gminy Żukowo, Tomasz Szymkowiak. - Podpisanie umowy nastąpi w drugim tygodniu sierpnia, czyli 11-12 sierpnia. Od tego momentu możemy ogłosić sukces, bo podpisanie umowy jest tym wiążącym nas z wykonawcą dokumentem na wykonanie danej inwestycji. Dofinansowanie zewnętrzne to jest 8,8 miliona złotych. Reszta pochodzi z budżetu gminy Żukowo - tłumaczy Tomasz Szymkowiak.

Prace przy węźle Rębiechowo rozpoczną się jeszcze w tym roku.

 

 

Dariusz Kępa/Robert Groth/mm