Wiadomości
W celu ugaszenia ognia i wydStrażacy musieli osłaniać się "parasolem" z rozpylanej wody (fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)

czwartek,

30 lipca 2020

16:31

"Pożar" gazu LPG na stacji benzynowej w Sopocie. Widowiskowe ćwiczenia straży pożarnej. Posłuchaj i zobacz zdjęcia

Rozszczelnienie zbiorników i zapłon gazu na stacji benzynowej w Sopocie. To scenariusz ćwiczeń straży pożarnej, które odbywają się przy alei Niepodległości od środy do piątku w godzinach porannych.
Widok wozów straży pożarnej na stacji benzynowej mógł niepokoić kierowców. Uwagę przyciągały także srebrne ognioodporne kombinezony strażaków oraz sztucznie wytworzony dym wydobywający się z urządzeń instalacji LPG.

- Ćwiczymy zasady postępowania w przypadku pożarów i wypadków na stacjach benzynowych. W tym konkretnym scenariuszu pożaru instalacji zasilającej dopływ gazu LPG do dystrybutorów. Założeniem ćwiczenia jest wypadek, w czasie którego kierowca zasłabł i najechał na element stacji, który służy doładowywaniu gazu z cystern do zbiorników - mówi Janusz Gawlak, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie.


JAK W FILMACH KATASTROFICZNYCH

W celu ugaszenia pożaru i wydobycia osoby poszkodowanej z samochodu, strażacy musieli osłaniać się "parasolem" z rozpylanej wody, dostać się do pojazdu, a następnie przetransportować nieprzytomnego kierowcę w bezpieczne miejsce. Wcześniej mieli obowiązek sprawdzić, czy zakręcone zostały zawory dostarczające gaz, a klienci i pracownicy stacji zostali ewakuowani. By bezpiecznie podejść w stronę ognia, używali ciężkich, ognioodpornych kombinezonów.

- Ubranie żaroodporne jest wykonane z powłoki wierzchniej metalizowanej, która odbija promienie cieplne. Wewnątrz ta powłoka pokryta jest specjalną wełną, a od środka zabezpieczona bawełną odpowiednio zaimpregnowaną niepalnym płynem. Ratownicy, którzy działają w takich ubraniach, wyposażeni są w aparaty ODO (aparaty chroniące drogi oddechowe/butle z tlenem - przyp. red.). Praca w tym stroju jest bardzo ciężka - mówi kapitan Daniel Szubski, zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Sopocie.

POSŁUCHAJ, CO O ĆWICZENIACH MÓWIĄ STRAŻACY

Ciekawostek i szczegółów dotyczących akcji, między innymi tego, w jaki sposób strażacy gaszą płonący gaz, na jak długo wystarczy tlenu w butlach oraz co potrafi zaskoczyć w czasie ćwiczeń, można dowiedzieć się, słuchając materiału audio.

Posłuchaj materiału Piotra Puchalskiego:

Ćwiczenia będą prowadzone także w piątek rano. Na czas ich trwania jezdnia nie będzie zamknięta, umożliwiony będzie także dostęp do stacji benzynowej. Strażacy proszą kierowców, by ci nie zatrzymywali się w celu przyglądania się akcji, co byłoby niewskazane również w sytuacji realnego zagrożenia. Jeśli czujesz, że tobie lub innym zagraża niebezpieczeństwo, dzwoń pod nr alarmowy 112. 


Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl


Zobacz Galerię