Wiadomości
Realizowana przez Urząd Marszałkowski inwestycja kosztowała ponad 30 mln złotych, z czego większość stanowiło unijne dofinansowanie (Fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba)

czwartek,

30 lipca 2020

14:30

Remont drogi między Malborkiem a Grzymałą, ograniczona wycinka drzew i pół tysiąca nowych [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Gotowa jest droga wojewódzka numer 515 na Powiślu. Wyremontowany odcinek między Malborkiem a Grzymałą oficjalnie otwarto w środę.

Prace na 6-kilometrowym fragmencie trasy trwały 2 lata. Wykonano nowe podłoże i nawierzchnię. Powstały też zatoki autobusowe, ciągi pieszo-rowerowe i bezpieczne przejścia dla pieszych. W trakcie budowy do minimum ograniczono wycinkę drzew, a w ramach rekompensaty przy drodze posadzono ponad pół tysiąca sadzonek.

– Konsekwentnie poprawiamy stan dróg wojewódzkich na terenie Powiśla. Kilka tygodni temu spotkaliśmy się w Prabutach na zmodernizowanej drodze wojewódzkiej numer 521 - przypomniał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Realizowana przez Urząd Marszałkowski inwestycja kosztowała ponad 30 mln złotych, z czego większość stanowiło unijne dofinansowanie.Władze Kwidzyna zamknęły targowisko przy ulicy Słowackiego. Powodem był brak dostępu do bieżącej wody. Do dyspozycji mieszkańców pozostało targowisko przy ulicy Kopernika, które ma być zmodernizowane.

– Trwają prace nad dokumentacją zadaszenia targowiska. Potem wystąpimy o pozwolenie na budowę i ogłosimy przetarg. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć na początku przyszłego roku. W budżecie miasta przeznaczono na ten cel około 2 mln złotych – mówi Leszek Sarnowski z Urzędu Miejskiego w Kwidzynie.

Już teraz kwidzynianie mogą korzystać z bezpłatnego autobusu, który w soboty kursuje na targowisko przy ulicy Kopernika.Most zwodzony na Wiśle Królewieckiej będzie nosił nazwę Mostu Czterech Pancernych. Zdecydowali o tym radni gminy Sztutowo. Patronat nie jest przypadkowy, bo właśnie w Sztutowie nakręcono w latach 60. część odcinków kultowego serialu.

– Sztutowo pojawiło się na ekranie w odcinkach numer 16 i 17. W pierwszym z odcinków wystąpił właśnie nasz most zwodzony. W drugim była scena wyzwalania niemieckiego obozu koncentracyjnego, którą nakręcono na terenie Muzeum Stutthof – mówi Marcin Owsiński, przewodniczący rady gminy Sztutowo.

Wkrótce na moście mają pojawić się tablice z jego nową nazwą. Z kolei w przyszłym roku władze gminy chcą zaprosić do Sztutowa część dawnej załogi "Rudego 102" i twórców serialu.Darmowy przewodnik "Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy" jest już dostępny w druku i online. Publikacja ma 32 strony, w środku znajdziemy 140 zdjęć, wytyczone trasy wycieczek i plan na 7 dni pobytu.

Do stworzenia publikacji zaproszono blogerów z Fundacji Ruszaj w Drogę, którzy opisali ścieżki, wymyślili zadania i znaleźli ciekawostki. W przewodniku jest też plan na tygodniowy wypoczynek w Malborku i okolicach. Folder ma być gotowym planerem wycieczek, a trasy można przebywać pieszo, rowerem lub samochodem.

Przewodnik jest częścią kampanii promocyjnej miasta i regionu, nagrodzonej przez Pomorską Regionalną Izbę Turystyczną kwotą 20 tysięcy złotych, która jest przeznaczona na działania promocyjne. Kolejnym elementem jest film promocyjny. Wersję drukowaną folderu można odebrać w Urzędzie Miasta lub  Biurze Informacji Turystycznej. Wersję online można pobrać TUTAJ.
 

Wojciech Stobba/Witold Chrzanowski/Filip Jędruch/mm