Wiadomości
Logo na 40-lecie powstania NSZZ "Solidarność" (Fot. solidarnosc.org.pl)

niedziela,

02 sierpnia 2020

08:03

Porozmawiajmy o wielkiej "Solidarności". Zapraszamy na cykl debat z okazji 40. rocznicy zawarcia porozumień sierpniowych

Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność” to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski i świata. W tym roku obchodzimy 40. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji Radio Gdańsk przygotowuje w sierpniu cykl wyjątkowych debat. Zapraszamy w każdą środę miesiąca po 11:00.

Podczas czterech debat zastanowimy się, czym jest i czym był fenomen "Solidarności", jakie jest dziedzictwo największego związku zawodowego w Polsce, jaki miał on wpływ na przemiany gospodarcze, polityczne oraz prawodawstwo w Polsce.

Poruszymy m.in. kwestie pracownicze, dotyczące dialogu społecznego oraz wartości, na których opiera się związek.

5 sierpnia - "Solidarność" – ludzie, praca. Jak zmieniały się prawa pracownicze i warunki pracy w Polsce? – prowadził Artur Kiełbasiński. 

Jednym z najważniejszych postulatów robotników, strajkujących w 1980 r. było powołanie niezależnych związków zawodowych. Władze PRL obawiały się tego, gdyż dawało to robotnikom ogromne możliwości dyskutowania o problemach, trapiących to środowisko. Pracownicy mieli też szansę na realną ochronę ich praw.

Paradoksalnie dzisiaj, 40 lat później, trudno mówić o wolności związkowej w Polsce. W wielu firmach nadal prawo do założenia związku jest fikcją. Czemu tak się dzieje? Między innymi na ten temat rozmawiali: prof. Jakub Stelina, ekspert prawa pracy z Uniwersytetu Gdańskiego, Krzysztof Dośla, szef Regionu Gdańskiego "Solidarności" oraz Edward Fortuna szef "Solidarności" w gdańskim porcie. Całej debaty można posłuchać >>> TUTAJ.

12 sierpnia - Kultura dialogu w Polsce - od 21 postulatów do układów zbiorowych. 

Czy rząd, pracodawcy i pracownicy umieją się porozumieć? Czy wszyscy uczestnicy dialogu są równi wobec prawa, czy może jedna ze stron dominuje nad drugą?

Uczestnikami będą prof. Marcin Zieleniecki z UG, ekspert prawa pracy, Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący RG NSZZ „Solidarność", Jacek Rybicki, publicysta, wieloletni członek władz krajowych i regionalnych NSZZ "Solidarność".

Debatę poprowadzi Olga Zielińska.

19 sierpnia
- "Solidarność" - wspólna historia, wspólne wartości - poprowadzi Andrzej Urbański.

26 sierpnia - "Solidarność" jako instytucja społeczna - poprowadzi Jarosław Popek.

Zapraszamy!

mm