Wiadomości
Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (fot. Wikimedia Commons/Jroepstorff)

czwartek,

30 lipca 2020

08:43

Apel pamięci, koncert i projekcje filmowe. 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum II Wojny Światowej

W ramach obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w sobotę o godz. 17:00 odbędzie się apel pamięci, a po nim okazjonalny koncert. Tego dnia muzeum zaprasza też na specjalne projekcje filmowe i zajęcia edukacyjne.

O planach dotyczących uczczenia przez gdańskie Muzeum II Wojny Światowej rocznicy wybuchu powstania poinformowała rzecznik prasowa placówki Hanna Mik.

APEL PAMIĘCI I KONCERT

Wyjaśniła, że w sobotę o godz. 17:00, kiedy to w 1944 roku rozpoczęły się walki w stolicy, uruchomione zostaną muzealne syreny alarmowe. Chwilę później w placówce zaplanowano apel pamięci, po którym nastąpi krótki koncert złożony z utworów z okresu Powstania Warszawskiego. Ze względu na epidemię w uroczystości udział weźmie ograniczona liczba osób, pozostali będą mogli obejrzeć transmisję w Kinie Muzeum a także na profilach MIIWŚ w mediach społecznościowych.

ZAJĘCIA DLA DZIECI I PROJEKCJE FILMOWE

W sobotę o godz. 16:00 na placu przed muzeum rozpoczną się zajęcia edukacyjne dla dzieci. Ich uczestnicy poznają m.in. umundurowanie i broń, jakimi dysponowali powstańcy.

Z kolei od godz. 14:00 w Kinie Muzeum rozpoczną się bezpłatne projekcje filmowe. Widzowie będą mogli zobaczyć trzy polskie filmy dokumentalne, dotyczące powstania. Będą to: "7 dni do powstania…" w reż. Andrzeja Sapiji prezentujący jeden z ostatnich wywiadów z Janem Nowakiem Jeziorańskim, "Pasta 1944 – 100 lat historii" w reż. Marka Widarskiego opowiadający o budynku central telefonicznych, o który m.in. toczyły się walki oraz "Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć" w reż. Widarskiego traktujący o pracy służb sanitarnych Armii Krajowej.

NAJWIĘKSZA AKCJA ZBROJNA POLSKIEGO PODZIEMIA

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy 1 sierpnia 1944 roku przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 

obchody-76-rocznicy-powstania-ww

 

PAP/am