Wiadomości
Przekazanie certyfikatu Nagrody księżnej Asturii. (fot. Maciej Naskręt/Radio Gdańsk)

środa,

29 lipca 2020

16:06

Nagroda Księżnej Asturii dla Biblioteki Gdańskiej PAN. Radni opozycji: pieniądze trafiły w dobre ręce

Po dziewięciu miesiącach wyczekiwań nagroda księżnej Asturii trafi do Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Kwota ponad 200 tysięcy złotych zasili remont pomieszczeń w budynku przy ulicy Wałowej 15. O przyznaniu nagrody zdecydowały e-maile, które jesienią zeszłego roku można było wysyłać do magistratu z sugestiami, na co przeznaczyć kwotę.

- Gdańska Biblioteka PAN to wyjątkowa instytucja. To druga po bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie najstarsza biblioteka w Polsce. Biblioteka, która gromadzi nie tylko dzieła wybitnego gdańszczanina Jana Heweliusza, ale i zbiory religijne. Dzieł jest tu bardzo wiele, ale przyznam szczerze - nie bywam tu często, tak jak wielu gdańszczan. Dlaczego nie zrobić czegoś, co sprawi, że mieszkańcy zaczną przychodzić tu częściej? Nagroda jest właśnie po to - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Prezydent zaznaczyła, że 90 proc. sugestii o przeznaczenie środków wskazywało Bazylikę św. Mikołaja. Mimo to prezydent wybrała inne miejsce.

BIBLIOTEKA PLANUJE REMONT

O tym, co powstanie za kwotę 200 tysięcy złotych poinformowała doktor Agata Walczak, dyrektor Biblioteki Gdańskiej PAN.

- Powstanie tu nowoczesna przestrzeń informacyjna, służąca każdemu, dzięki której pokażemy historię Gdańska w oparciu o nasze zbiory, która zaciekawi i zatrzyma gości. Dziękuję za tę decyzję, za to że nagroda trafi do instytucji, która od 425 lat nieprzerwanie służy miastu. Z naszą ofertą wychodzimy poza tereny Gdańska, ale służymy przede wszystkim jego mieszkańcom - mówi Walczak.

RADNA CABAJ: PIENIĄDZE TRAFIŁY W DOBRE RĘCE

Radni opozycji mogą czuć się oszukani przez magistrat. Urzędnicy zwodzili ich w sprawie wydatkowania środków. Nagroda jeszcze w kwietniu tego roku miała trafić na walkę z koronawirusem. Ostatecznie uznano, że tak nie będzie.

- Decyzję pani prezydent podjęła dwa tygodnie temu, choć zapowiadane było głosowanie mieszkańców. Pieniądze leżały w kasie miejskiej od października 2019 roku Na szczęście trafiły w dobre ręce - komentuje Joanna Cabaj, radna Prawa i Sprawiedliwości.

Nagroda księżnej Asturii to nie tylko pieniądze, ale też rzeźba Joana Miro - jednego z wielkich europejskich artystów XX wieku. Została przyznana w kategorii Zgoda, za to, że "przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju".

Maciej Naskręt