Wiadomości
Wieża katedry ma prawie 100 metrów, zaś taras widokowy znajduje się na 67 metrze wieży (Fot. UM w Elblągu)

środa,

29 lipca 2020

14:54

Wieża katedry św. Mikołaja w Elblągu otwarta dla zwiedzających. "To jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów w mieście"

366 schodów i niezwykła panorama Elbląga oraz okolic. Od środy udostępniona dla zwiedzających jest wieża katedry pod wezwaniem św. Mikołaja w Elblągu. Pierwszy raz opiekę nad tym obiektem przejęło od parafii Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Elblągu.- Wieża jest jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów w mieście - przyznaje dyrektor muzeum Lech Trawicki.

CENY BILETÓW

W tym roku za tę atrakcję dorośli zapłacą 4 złote. Bilet dla dzieci kosztować będzie połowę mniej.

- Opłaty przyjęliśmy po to, żeby zrównoważyć wszystkie koszty operatora wieży – wyjaśnił Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologiczno–Historycznego w Elblągu

ŻYCIE ZWERYFIKOWAŁO

Kasa została zlokalizowana na drugim poziomie. Początkowo wstęp na wieżę był bezpłatny po przeprowadzonym w 2015 roku remoncie sfinansowanym ze środków unijnych. Wprowadzenie opłat stało się możliwe, gdy minął termin obowiązywania projektu unijnego, którego jednym z warunków było bezpłatne udostępnienie wieży dla zwiedzających.

- Po zakończeniu remontu w 2015 r. zakładaliśmy, że wieżę będzie odwiedzało 5 tysięcy osób rocznie. Życie dość szybko zweryfikowało te liczby i tę ilość możemy śmiało pomnożyć przez pięć – mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga na konferencji prasowej poświęconej udostępnieniu wieży dla turystów.

100 METRÓW

Godziny udostępniania wieży dla turystów i mieszkańców się nie zmieniły: wtorek-piątek od 10 do 17, sobota od 10 do 14, niedziela od 14 do 17. Ze względu na pandemię koronawirusa powyżej drugiego poziomu może jednocześnie przebywać 10 osób jednocześnie.

Proboszcz parafii św. Mikołaja ks. Stanisław Błaszkowski dodaje, że wieża katedry ma prawie 100 metrów, zaś taras widokowy znajduje się na 67 metrze wieży.

 

 

Marek Nowosad/ako