Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Andrzej J. Gojke)

środa,

29 lipca 2020

13:56

Rzecznik MZ: Nośmy maseczki w sklepach. Jedna zakażona osoba to kwarantanna całej załogi

Pojawienie się osoby zakażonej koronawirusem w sklepie spowoduje objęcie go kwarantanną i zamknięcie na dwa tygodnie.  - Ani klienci, ani właściciele sklepów nie chcą mieć zamkniętego sklepu, więc nośmy w sklepach maseczki - przekonywał w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz mówił podczas konferencji prasowej, że w ostatnich dniach pojawiło się kilka sklepowych ognisk koronawirusa. - W dużej części to tylko po dosłownie kilka zakażeń, ale weźmy pod uwagę, że trzy czy cztery zakażone osoby w sklepie równają się kwarantannie dla całej załogi - zauważył.

PRACOWNICY MAJĄ OBOWIĄZEK UPOMINAĆ KLIENTÓW

- To takie przypomnienie też dla właścicieli sklepów, bo coraz trudniej nam przekonać klientów, żeby nosili maseczki, a to na właścicielach i pracownikach sklepów ciąży ten obowiązek przypominania o zakładaniu masek i dezynfekowaniu rąk - powiedział rzecznik ministerstwa. Zwrócił uwagę, że gdyby przy wejściu do sklepów stał ktoś i przypominał o tych czynnościach, to "niepotrzebne byłyby interwencje policji i sanepidu".

Andrusiewicz dodał również, że nie zauważył, by w punktach, w których klienci są upominani o zachowanie środków bezpieczeństwa, reagowali na to negatywnie.

- W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo pozostałych klientów i personelu - podkreślił. I dodał, że nikt, ani klienci, ani właściciele sklepów nie chcą mieć sklepu zamkniętego na dwa tygodnie.

PONAD 44 TYS. POTWIERDZONYCH PRZYPADKÓW

W środę MZ poinformowało o 512 nowych zakażeniach koronawirusem oraz o śmierci kolejnych 12 osób. Tym samym łączna liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 44 tys.416, a zgonów do 1694.

 

PAP/mm