Wiadomości
Tajemnice zamku w Człuchowie będziemy odkrywać już 31 lipca o 18:30 (Fot. Wikipedia/Almondox)

środa,

29 lipca 2020

11:56

Zwiedzaj z Radiem Gdańsk! Sprawdź, w jakie miejsca wyruszymy wspólnie podczas Wakacji z Zabytkami

W wakacyjne piątki zachęcamy słuchaczy Radia Gdańsk do wyruszenia z nami w podróż po Pomorzu. O godz. 18:30 na naszej antenie Wakacje z Zabytkami, audycja, w której można znaleźć sporo ciekawostek o miejscach znanych lub... nieznanych w ogóle. Zdradzamy, gdzie wybierzemy się wkrótce.

31 lipca pojawiliśmy się na zamku w Człuchowie, który w średniowieczu był porównywalny z warownią w Malborku. Dziś trudno w to uwierzyć, bo nie dotrwał w pierwotnym kształcie. Kilka lat temu przeprowadzono adaptację dawnych piwnic na potrzeby muzeum i teraz możemy je zwiedzać.

7 sierpnia gościliśmy u Benedyktynek, które z przerwami są w Żarnowcu od końca XVI wieku, ale klasztor założyli... cystersi oliwscy. Prof. Janusz Trupinda opowiedział o historii tego miejsca, ale także o tym, co odwiedzający to miejsce turyści dziś mogą zobaczyć.

14 sierpnia odwiedzimy zaś zamek w Bytowie. Był on jednym z najpóźniej zbudowanych zamków krzyżackich na Pomorzu, ale przy okazji jego powstania uwzględniono nowość w średniowieczu, czyli rozwój broni palnej. O historii zamku i Muzeum Zachodniokaszubskim, które obecnie w części warowni się mieści, opowie w audycji "Wakacje z zabytkami" prof. Janusz Trupinda.

Na wspólne podróże w piątki o 18:30 zaprasza Marzena Bakowska. W drugiej części każdego spotkania Alicja Samolewicz-Jeglicka przedstawi słuchaczom ciekawostki o pomorskich sanktuariach maryjnych.

 

Marzena Bakowska/pb