Wiadomości
(Fot. Wikimedia Commons/Fotopolska.eu)

piątek,

31 lipca 2020

11:01

Syreny na Pomorzu zawyją w godzinę "W". Będzie to upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

1 sierpnia o godzinie 17:00 na Pomorzu zawyją syreny - tak zostanie upamiętniona 76. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, ale nie tylko. Zgodnie z tradycją w rocznicę godziny "W" należy się zatrzymać i chwilą ciszy upamiętnić żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli i ginęli w powstaniu warszawskim.

Kierowcy, prowadzący w tym czasie pojazdy, mogą oddać hołd, używając klaksonu. Nie będzie to traktowane jako nieuzasadnione użycie sygnałów dźwiękowych.

 

WALKA O WOLNOŚĆ

 

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku punktualnie o godzinie "W", czyli 17:00. Było największym wystąpieniem zbrojnym podziemia w całej okupowanej Europie. Żołnierze Armii Krajowej walczyli przeciwko wojskom Niemieckim w ramach akcji "Burza". Powstanie było skierowane politycznie również przeciw komunistycznemu zagrożeniu ze strony ZSRR. Walka trwała 63 dni. Przewaga liczebna i sprzętowa okupanta ostatecznie doprowadziła do upadku Powstania i kapitulacji 3 października 1944 r. W walkach zginęło 16 tys. polskich żołnierzy oraz 150 - 200 tys. warszawskich cywili.

 

Syreny zawyją również w ramach treningów i ćwiczeń, dotyczących systemów alarmowania.


oprac. pb