Wiadomości
Aplikacja ProteGO Safe może uchronić nas i naszych bliskich przed koronawirusem (fot. YouTube/Ministerstwo Cyfryzacji)

środa,

22 lipca 2020

14:02

Z tego rozwiązania korzystają już miliony Niemców, Irlandczyków i Włochów. Dlaczego warto pobrać aplikację ProteGO Safe?

Liczba chorych na COVID-19 przekroczyła w Polsce 40 tysięcy, a zmarło ponad 1,6 tysiąca osób. Każdego dnia dowiadujemy się o nowych przypadkach. Wakacje to czas, kiedy wirus "podróżuje" po całym kraju. Ministerstwo Cyfryzacji apeluje, by, w trosce o bezpieczeństwo własne i bliskich, zainstalować aplikację ProteGO Safe, która monitoruje nasze otoczenie i powiadamia o kontakcie z koronawirusem. Z takiego samego rozwiązania korzysta m.in. kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków czy Włochów.

Dlaczego tyle osób na świecie instaluje podobną aplikację? Ponieważ skuteczność takich narzędzi zależy od liczby użytkowników. W Polsce w swoich telefonach aplikację ProteGO Safe ma ponad ćwierć miliona osób. To już sporo, ale wciąż mniej niż w innych europejskich krajach. Dlaczego warto dołączyć do tego grona i skorzystać z rozwiązania, opracowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji?

ZAPEWNIA LEPSZĄ OCHRONĘ

Koronawirusa nie widać. Może się wydawać, że nic nam nie grozi, ale tak nie jest. Wiele osób choruje bezobjawowo, w tym czasie - nieświadomie - zarażając innych. Możemy spotkać takie osoby w komunikacji miejskiej, w pociągu, w sklepie, w restauracji i w wielu innych miejscach. Mając aplikację, w przypadku kontaktu z chorym, dostaniemy odpowiednią informację wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić. Dzięki temu nie narazimy na ryzyko swoich bliskich, np. rodziców lub dziadków, dla których koronawirus jest śmiertelnym niebezpieczeństwem.

NIC NIE KOSZTUJE

Aplikacja jest bezpłatna. Jej zainstalowanie i uruchomienie trwa kilka minut. Wystarczy, że przy instalacji włączymy funkcję monitorowania ryzyka i de facto możemy zapomnieć o aplikacji. Sama - wtedy, kiedy będzie taka potrzeba - uaktywni się. Wraz z powiadomieniem o kontakcie z koronawirusem, użytkownik dostaje wskazówki, gdzie zadzwonić, jak się zachować.

Dzięki aplikacji informacja dociera do nas szybciej. Często sanepid w różnych częściach Polski poszukuje pasażerów pociągów, gości hotelowych, weselnych, uczestników mszy świętych itp. Wszystko gdy okazuje się, że jeden z pasażerów, gości czy uczestników mszy ma koronawirusa. Kluczowe jest możliwe najszybsze dotarcie do wszystkich osób, które mogły mieć kontakt z chorym. A to wcale nie jest takie proste. Nie wszyscy śledzą media. Za to niemal wszyscy przez większość czasu mają przy sobie telefon komórkowy. Im szybciej dostaniemy informację, tym bezpieczniejsi będziemy my sami i nasi bliscy.

NIE ZBIERA INFORMACJI O UŻYTKOWNIKACH

ProteGO Safe dba o naszą prywatność i nie zbiera żadnych danych na temat użytkowników. Nie śledzi naszej lokalizacji, nie ma dostępu do plików czy informacji, które trzymamy w telefonie. Zbiera jedynie zapis "spotkań" urządzeń. Odnotowuje fakt, że nasz telefon znalazł się w pobliżu innego telefonu, który posiadał wgraną aplikację.

JAK DZIAŁA?

ProteGO Safe działa w oparciu o technologię Bluetooth. Dzięki tej funkcji stale poszukuje w naszym otoczeniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana aplikacja. Jeśli znajdzie takie urządzenie - a kontakt naszego telefonu z tym drugim telefonem potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów - obydwa telefony zapamiętają to "spotkanie". Informację na ten temat jedno i drugie urządzenie będzie trzymało w swojej pamięci przez 14 dni. Po tym czasie informacja w telefonach zostanie usunięta.

CO DALEJ?

Jeśli w tym czasie osoba, z którą mieliśmy nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z naszym, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu tego nie wiedzą, po prostu dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory powie, że korzysta z aplikacji, pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN i poinstruuje, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer, najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

WAŻNE! Nikt nie dowie się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną. Chory nie wie, do kogo wysyła informację. Otrzymujący informację nie wiedzą, kto ją im wysłał. Dowiadują się jedynie, że ich telefon miał kontakt z telefonem kogoś chorego.

GDY OTRZYMAMY POWIADOMIENIE

Otrzymanie powiadomienia nie jest jednoznaczne z obowiązkiem odbycia kwarantanny domowej. Nie oznacza też, że jesteśmy chorzy lub że chorzy są nasi bliscy.

Po otrzymaniu powiadomienia nie musimy przerywać wakacji, jeśli na nich jesteśmy. Ważne jest jednak, aby skontaktować się z lekarzem (w powiadomieniu znajdą się wszelkie niezbędne informacje).

KIEDY NIE OTRZYMAMY POWIADOMIENIA

Jeśli kontakt naszego telefonu z telefonem chorego był krótki, przypadkowy - trwał poniżej 15 minut, a odległość pomiędzy naszymi urządzeniami była dłuższa niż 2 metry, nie dostaniemy powiadomienia.

Aplikacja nie informuje również o tym, że właśnie teraz mamy kontakt z chorym. Nie możemy dostać powiadomienia, że stojąca obok nas w kolejce osoba ma koronawirusa. Powiadomienia są wysyłane po uzyskaniu przez chorego pozytywnego wyniku testu i otrzymaniu przez niego PIN-u - w takim przypadku osoba jest na kwarantannie, nie stoi obok nas w kolejce.

DLA KOGO JEST APLIKACJA?

Aplikacja jest dla wszystkich, którzy korzystają z miejsc publicznych. Jeśli wybieramy się na wakacje, robimy zakupy w sklepach stacjonarnych, bierzemy udział w mszach świętych, korzystamy z komunikacji miejskiej/transportu zbiorowego, spotykamy się ze znajomymi w restauracjach, pubach, pracy albo wybieramy się na wesele, do kina, na koncert, mecz, piknik, na siłownię, do fryzjera czy kosmetyczki - wystarczy jedna z tych aktywności - to powinniśmy ją zainstalować i namówić do tego swoich bliskich i znajomych. W końcu chodzi też o ich zdrowie.

GDZIE POBRAĆ APLIKACJĘ?

Osoby korzystające z telefonu z systemem Android pobiorą ProteGO Safe ze sklepu Google Play.

Użytkownicy telefonów z systemem iOS pobiorą ProteGO Safe ze sklepu App Store.

 

am