Wiadomości
Gminą o najmniejszej frekwencji był Stary Targ z 49,74 procent (Fot. KFP/Krzysztof Mystkowski)

poniedziałek,

13 lipca 2020

12:06

W Dębnicy Kaszubskiej Andrzej Duda wygrał jednym głosem. Najwyższa frekwencja w Krynicy Morskiej. Najniższa w gminie Stary Targ [WYBORY NA POMORZU]

Każdy głos w wyborach ma znaczenie, co doskonale pokazuje sytuacja z gminy Dębnica Kaszubska, gdzie Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim zaledwie jednym głosem. Na Pomorzu miasta miały większą frekwencje niż wsie, a najbardziej zmobilizowanym powiatem był powiat pucki. Sprawdziliśmy, jak wyglądało głosowanie w naszym regionie. 

 

Chyba nikogo już nie dziwi fakt, że Krynica Morska znów została miejscowością o najwyższej frekwencji. Tym razem było to aż 88,53 procent, na tle całego Pomorza wynik wygląda imponująco. Tutaj frekwencja wynosiła 70,04 procent. Pomorzanie mogą być dumni, bo jednym regionem, który nas przegonił, było województwo mazowieckie - 71,51 procent.

 
POWIAT PUCKI Z NAJWYŻSZĄ FREKWENCJĄ

 

Powiat pucki miał najwyższą frekwencję w całym województwie. Głos oddało tam 78,38 procent osób uprawnionych do udziału w wyborach. Na niechlubnym, ostatnim miejscu ponownie uplasował się powiat sztumski, gdzie frekwencja wynosiła 56,83 procent.

 

Gminą o najmniejszej frekwencji była gmina Stary Targ z 49,74 proc.

 

Co ciekawe, pomorskie miasta "przebiły" wsie. W tych pierwszych głos oddało 71,72 procent wyborców. We wsiach było to  67,14 procent.

 

WYGRANA JEDNYM GŁOSEM

 

W gminie Dębnica Kaszubska o wygranej Andrzeja Dudy zdecydował jeden głos. Zdobył ich 2026, podczas gdy jego kontrkandydat - 2025.

W sąsiedniej gminie Potęgowo walka była równie zacięta - Andrzej Duda wygrał liczbą 15 głosów, a w gminie Gniewino 7 głosami.

 

GŁOSY NA POMORZU

 

Kandydat KO najwięcej głosów uzyskał w Trójmieście. W Sopocie zagłosowało na niego 72,16 procent uprawnionych, w Gdańsku - 70,18 procent, a w Gdyni - 70,06 procent.

 

Andrzej Duda największą przewagę w województwie miał w gminie Skórcz - 72,04 procent, gminie Sierakowice - 71,59 procent i gminie Bobowo - 69,56 procent głosów.

 

WZROST FREKWENCJI


Wybory prezydenckie odbywające się w wakacje sprawiły, że w wielu nadmorskich miejscowościach w Pomorskiem frekwencja wyniosła ponad 80 procent

Tradycyjnie wysoką – ponadprzeciętną – frekwencję w regionie osiągnęło Trójmiasto: w Sopocie wyniosła ona 77,59 proc., w Gdyni – 75,04 proc. a w Gdańsku – 74,93 proc.

W tegorocznych wyborach Duda pokonał kandydata KO w pięciu z 20 powiatów: starogardzkim, kartuskim, chojnickim, kościerskim i bytowskim.

 

Andrzej Kowalski/PAP

_