Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

piątek,

10 lipca 2020

14:31

Miał znieważać Polaków i grozić im. Jest wyrok w sprawie niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G. Natalia Nitek-Płażyńska: "To sprawa skandaliczna"

Niemiecki przedsiębiorca Hans G., skazany za znieważenie Polaków, ale uniewinniony od zarzutu kierowania gróźb. Taki wyrok wydał w piątek Sąd Okręgowy w Gdańsku. Niemiecki przedsiębiorca, który prowadzi firmę w Dębogórzu, mówił m.in. że "Polak to małpa, a najwyższe stadium rozwoju to Niemiec". Wyzywał też Polaków od idiotów i mówił, że by ich rozstrzelał. 

Hans G. za znieważenie 4 osób musi zapłacić 20 tysięcy złotych grzywny oraz nawiązkę na rzecz jednej z pokrzywdzonych w wysokości 2 i pół tysiąca złotych.

W grudniu wejherowski sąd skazał mężczyznę na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata za kierowanie gróźb karalnych wobec byłej już pracownicy – Natalii Nitek-Płażyńskiej. W piątek w tej części wyroku został uniewinniony. - W żadnym momencie agresja oskarżonego nie była skierowana w kierunku pokrzywdzonej - uzasadnił wyrok sędzia Marcin Kokoszczyński - Odnosił się on wyraźnie do innych osób. Kontekst sytuacyjny wskazuje, że słów o rozstrzelaniu nie można traktować dosłownie. To sformułowanie zostało użyte jako wyraz wściekłości i bezradności oskarżonego, który był zły z powodu przestoju w pracy - dodał.


Sąd nakazał też Hansowi G. pisemne przeproszenie kobiety i zakazał kontaktu z nią.

"SKANDALICZNA SPRAWA"

- Dla mnie sprawa jest naprawdę skandaliczna. Od kilku lat walczę o sprawiedliwość, żeby Polacy mieli to poczucie, że państwo polskie walczy o rację stanu. Żeby obcokrajowiec nie przyjeżdżał do nas i nas zwyczajnie nie szkalował - skomentowała wyrok Natalia Nitek-Płażyńska.

Sąd uznał, że Hans G. popełnił przestępstwo. Znieważył Polaków! Wyrok jest prawomocny.
Jednocześnie nie rozumiem i nie zgadzam się z tym, że nie został skazany za groźby. Jak inaczej rozumieć jego słowa, że "chciałby pozabijać Polaków"?
Najważniejsze jednak, że został skazany.

— Natalia Nitek-Płażyńska (@NataliaNitek) July 10, 2020


Apelację od wyroku złożył w Sądzie Okręgowym w Gdańsku oskarżony. Wniósł o uniewinnienie lub odesłanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. W odpowiedzi prokuratura wniosła o utrzymanie wyroku w mocy.


Prokurator złoży wniosek o uzasadnienie dzisiejszego wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku, w sprawie Hansa G. w kwestii uniewinnienia od zarzutu kierowania gróźb karalnych wobec Natalii Nitek. Rozważa wywiedzenie kasacji wyroku - poinformował Mariusz Duszyński PO Gdańsk

 

Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:

 

Grzegorz Armatowski/pOr/PAP