Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Robert Groth)

piątek,

10 lipca 2020

14:30

Inwestycje w gminie Brusy, Dni Bytowa i X Festiwal Filmów Kaszubskich w Miszewku [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Budowa kanalizacji deszczowej, dokończenie modernizacji centrum kultury oraz poprawa stanu dróg osiedlowych. Takie pomysły na wydatkowanie pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ma gmina Brusy. Samorząd otrzymał promesę w wysokości 2,6 miliona złotych.

Jak zapewnia Witold Ossowski, burmistrz Brus, obiecane środki trafią do gminnego budżetu inwestycyjnego. Miasto ma wiele potrzeb. Najbardziej kosztowną będzie planowana modernizacja infrastruktury sanitarnej.

- Czeka nas budowa kanalizacji deszczowej, a dokładnie rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową. To jest duża inwestycja planowana w mieście Brusy. Takie środki na pewno pozwolą na realizację tego zadania, ta realizacja będzie po prostu łatwiejsza - mówi Ossowski.

Na liście najbardziej pilnych zadań jest także dokończenie rozbudowy centrum kultury i budowa dróg na osiedlu Słonecznym w Brusach. Obie te inwestycje oszacowano na 18 milionów złotych.Wyprawa na torfowiska, pływające wyspy, jeziora lobeliowe i górę Siemierzycką. Miasto Bytów pomimo pandemii rozpoczęło świętowanie swoich 674. urodzin. Dni Bytowa w tym roku zostały zorganizowane w formie pieszych wycieczek z przewodnikiem. Wszystko to pod hasłem "Aktywnie, zdrowo i sportowo".

- Kończymy pierwszy dzień, zapraszamy również w sobotę i niedzielę na czterogodzinne wyprawy - mówi burmistrz Bytowa, Ryszard Sylka. - To nowy pomysł na Dni Bytowa w nowej formule na ścieżkach dookoła Bytowa. Mamy takie szczególne miejsca, które z punktu widzenia przyrodniczego są wyjątkowe. Są to między innymi pływające wyspy na torfach Rekowskich, jeziora lobeliowe czy najwyższe wzniesienie w powiecie bytowskim, góra Siemierzycka, na której została ustawiona nową wieża widokowa - dodaje.

Oprócz spacerów podczas Dni Bytowa na zamku w niedziele wystąpi "Kabaret z Konopi". Liczba miejsc została ograniczona, z tego powodu wydarzenie będzie transmitowane w internecie.Do wiosny przyszłego roku szkoła i sala gimnastyczna w Sąpolnie koło Człuchowa będą miały nowe elewacje. Właśnie ruszają prace remontowe obu tych budynków. Obiekty zostaną także ocieplone.

Ostatni tak duży remont placówka w Sąpolnie przechodziła w latach 90. ubiegłego wieku. Jak mówi Krzysztof Michałowski, wójt gminy Przechlewo, obecny stan obiektu nie jest dobrą wizytówką tej miejscowości.

- Elewacja szkoły już od wielu lat wymagała modernizacji. W wielu miejscach tynk na ścianach, farba odpada, kruszeje. Oprócz aspektu cieplnego, gdzie zużycie energii cieplnej zapewne będzie mniejsze, poprzez tę modernizację szkoła także zyska nowoczesny wizerunek - dodaje Michałowski.

Podobnego remontu doczeka się także pobliska sala gimnastyczna. Prace mają kosztować 300 tysięcy złotych. 
Filmowy Gryf dla "Kamerdynera" i "Kaszuby Remusa". Ekranizacje zostały nagrodzone podczas X Festiwalu Filmów Kaszubskich w Miszewku. W czwartek odbył się ostatni seans, gdzie po raz pierwszy przyznano statuetki za najlepszy film promujący Kaszuby.

- Gratuluję organizatorom i dziękuję za bardzo ważną dla mnie nagrodę - mówi scenarzysta i producent "Kamerdynera" Mirosław Piepka. - "Kamerdyner" ma w Polsce i na świecie 39 znaczących nagród i ta jest teraz tą 40, dopełniającą całość. Tym bardziej jest mi miło, bo to jest nagroda od swoich, od Kaszubów. Powinniśmy do końca tego roku dać telewizji zmontowany serial "Kamerdyner". Jest to 5 odcinków po 42 minuty, z czego godzina to premiera nowego materiału. Według mnie teraz w całości pokażemy potencjał tej historii - mówi Mirosław Piepka.

- Remus będzie wędrował dalej, bo Remus przecież taki jest, że wędruje i na pewno zobaczymy go jeszcze na wielkim ekranie. Na pewno "Kaszuba Remus" natchnie ludzi do tego, aby robili rzeczy, o których marzą - mówiła Ewelina Karczewska-Luh, scenarzystka nagrodzonego filmu "Kaszuba Remus".

Na X Festiwalu Filmów Kaszubskich zaprezentowano jubileuszowy album oraz również nagrodzono młodych twórców, którzy przygotowali teledyski do kaszubskich utworów.

 

Dariusz Kępa/am

_