Wiadomości
Ujście Tugi do Szkarpawy, gdzie zbudowane zostaną wrota sztormowe (fot. PGW Wody Polskie)

niedziela,

12 lipca 2020

14:23

Mają chronić Nowy Dwór Gdański i okolice przed powodziami. Jest umowa na wykonanie wrót sztormowych na Tudze

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisał umowę na wykonanie wrót sztormowych na rzece Tudze. Inwestycja ma ochronić Nowy Dwór Gdański i okoliczne tereny przed powodziami z Zalewu Wiślanego, które mogą powstać wskutek wezbrań wody po bardzo silnym wietrze.

Wrota mają składać się z trzech przęseł, które w normalnych warunkach będą stale otwarte, żeby wody Tugi mogły płynąć. W sytuacji zagrożenia powodziowego wrota można zamknąć automatycznie lub ręcznie, tym samym odcinając ujście rzeki do Szkarpawy. Nadmiar wody odprowadzony zostanie do kanału Pryżnik przez Budowlę Przerzutową i dalej poprzez koryto Linawy do przepompowni Chłodniewo.

WIELOMILIONOWA INWESTYCJA

Zakres inwestycji obejmuje nie tylko budowę wrót przeciwsztormowych, ale też przelewu bocznego (budowli przerzutowej) oraz przebudowę kanału Pryżnik na odcinku ok. 2,5 kilometra. Wartość projektu to 33 miliony złotych. Wrota wykona przedsiębiorstwo B&W Usługi Ogólnobudowlane z Pruszcza Gdańskiego. Termin ukończenia prac zaplanowano na koniec maja 2022 roku.

 

wrota-tuga2

Tak będą wyglądały przyszłe wrota szturmowe (fot. PGW Wody Polskie)

 

NOWY DWÓR BĘDZIE BEZPIECZNY

- Cieszę się, że finalizujemy kolejny etap starań podjętych przez Wody Polskie, aby Nowy Dwór był bezpieczny od powodzi. Budowa wrót sztormowych na Tudze jest jedną z ważniejszych inwestycji, finansowanych ze środków unijnych i realizowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku - powiedziała po podpisaniu umowy Aleksandra Bodnar, dyrektor RZGW Gdańsk.

OCHRONA ŻUŁAW PRZED POWODZIĄ

Budowa wrót sztormowych na Tudze jest jednym w elementów projektu pn. "Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław - Etap II - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku". W 85 procentach jest on współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Całkowita wartość projektu wynosi 130 milionów złotych. W kwocie tej uwzględniono m.in. przebudowę stopnia wodnego Przegalina na rzece Martwa Wisła i odbudowę ostróg regulacyjnych na odcinku żuławskim Wisły.


am