Wiadomości
Obok przeszłości tczewskich mostów, wystawa będzie także ukazywać historię konstrukcji mostowych od starożytności do XIX wieku (Fot. wikimedia/Ernst Keil's Nachfolger)

wtorek,

30 czerwca 2020

20:17

Od technologii i materiałów po 2 Batalion Strzelców. Muzeum II Wojny Światowej chce przybliżyć historię tczewskich mostów

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stałej Muzeum Mostów Tczewskich - mówi dr Karol Nawrocki, dyrektor placówki. Nowa ekspozycja ma zostać oddziałem Muzeum II Wojny Światowej.

Powstanie Muzeum Mostów Tczewskich wspierane jest przez instytucje państwowe, powołane do opieki nad tego typu zabytkowymi obiektami. W przygotowaniu jest także koncepcja programowa przyszłej ekspozycji w przyczółku zabytkowego mostu w Tczewie.

 

- W planach wystawy, opracowywanej przez Muzeum II Wojny Światowej, pokazane zostaną nie tylko bohaterskie boje tczewskiego 2 Batalionu Strzelców we wrześniu 1939 r., ale również historia trwających przygotowań do walki oraz losy samych mostów i ich obrońców. Duży nacisk położony zostanie na zamordowanych przez Niemców w Szymankowie polskich celników, kolejarzy i członków ich rodzin - pisze dyrektor muzeum w komunikacie.

 

NIE TYLKO TCZEW

 

Obok przeszłości tczewskich mostów wystawa będzie także ukazywać historię konstrukcji mostowych od starożytności do XIX wieku. Nie zabraknie informacji na temat pierwszych mostów ufortyfikowanych, mostów stalowych dla linii kolejowych, ale także obrony strategicznych punktów w perspektywie konfliktów z XIX i XX wieku. 

 

- Wystawa będzie zawierała również wątek, dotyczący nowych technologii i materiałów, używanych w architekturze mostów przełomu XX i XXI wieku. Podkreślone zostanie znaczenie przepraw przez rzeki, które, pomimo zauważalnego od czasu pierwszego konfliktu światowego rozwoju technologii wojskowej, stanowiły jeden z kluczowych czynników, mogących pomóc w obronie - mówi dr Karol Nawrocki. - Za przykłady posłużą kampanie z ostatniej wojny światowej, takie jak m.in. operacja "Market Garden", operacja "Deadstick" oraz walki w marcu 1945 r. o most Ludendorffa - dodaje.

Ukazane w tej perspektywie konstrukcje mają podkreślić strategiczną rolę tczewskich mostów w obronie przed niemieckim atakiem.

Inicjatorami utworzenia filii były osoby zaangażowane w akcję "Most Tczewski jak Westerplatte", która rozpoczęła się we wrześniu 2019 r.

 

oprac. ako