Wiadomości
(Fot. PAP/Adam Warżawa)

wtorek,

30 czerwca 2020

15:02

Rafał Trzaskowski z wizytą na Pomorzu. "Zadbam, aby most w Tczewie został wyremontowany"

Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta odwiedził we wtorek Pomorze, gdzie spotkał się z mieszkańcami. Gościł w Kartuzach, Kościerzynie i Tczewie. - Deklaruję, że zadbam, aby most w Tczewie stał się filią Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i że go wyremontujemy - mówił.

Trzaskowskiego powitał w Tczewie prezydent miasta Mirosław Pobłocki, który podkreślił, że dobrze jest, jeśli na czele państwa stoi osoba, która ma doświadczenie w zarządzaniu dużym miastem. Pobłocki zaznaczył, że wielu kandydatów deklarowało, iż doprowadzą do tego, aby zabytkowy most w Tczewie został wyremontowany, ale dotąd nikt nie zrealizował tej obietnicy. Wyraził nadzieję, że jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory, podejmie to wyzwanie. Zachęcał mieszkańców Tczewa do głosowania na kandydata PO.

Kandydat PO, który zorganizował konferencję prasową przy moście w Tczewie, podkreślił, że jest to miejsce symboliczne. - Równo 5 lat temu prezydent Andrzej Duda stał w tym miejscu i krzyczał bardzo donośnie, że ten most wyremontuje, że podejmuje takie wyzwanie. Dzisiaj prezydent Andrzej Duda krzyczy równie donośnie na swoich innych wiecach, natomiast niestety, jeżeli chodzi o remont mostu w Tczewie nic się kompletnie nie zmieniło - zauważył.

Na przełomie czerwca i lipca ma zapaść decyzja w sprawie finansowania dalszej odbudowy Mostu Tczewskiego. Pochodzący z Tczewa poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński zapowiedział starania o dotację na odbudowę mostu z rezerwy premiera. Szacuje się, że na odbudowę przeprawy potrzeba jeszcze co najmniej 150 milionów złotych.


NOWA SZANSA DLA MOSTU W TCZEWIE 

Na temat tczewskiego mostu wypowiadała się we wtorek także europosłanka Anna Fotyga. Przekazała, iż jest szansa, że remont mostu uda się sfinansować z Unii Europejskiej w ramach projektu Military Mobility, który ma na celu znoszenie barier, które utrudniają przerzut żołnierzy, broni, sprzętu wojskowego i zaopatrzenia pomiędzy poszczególnymi krajami UE. Chodzi także o te bariery, które mają wymiar fizyczny - wiele dróg, mostów, wiaduktów, tuneli, portów lotniczych i morskich nie nadaje się do wykorzystania przez wojsko. Dlatego most w Tczewie miałby pełnić dwie funkcje - zapewniać transport cywilny, ale też wojskowy, gdyby zaszła taka potrzeba. Wówczas musiałby mieć zapewnioną odpowiednią nośność.

- 9 czerwca wystosowałam list do przewodniczącej Komisji Europejskiej z prośbą o rozważenie argumentów, wskazujących na podwyższenie proponowanych wcześniej, w 2018 roku, funduszy w nowej perspektywie finansowej właśnie z wzięciem pod uwagę postulatów NATO-wskich, jak i unijnych. Mam na myśli takie inwestycje, jak most w Tczewie - dodała Fotyga. 
Więcej >>>TUTAJ.
 
IMG 3057
(Fot. Radio Gdańsk/Filip Jędruch) 
 
TRZASKOWSKI W KARTUZACH

 

Weto podatkowe, szacunek dla wszystkich dumnych Polek i Polaków oraz silne samorządy. Na specjalnym briefingu w Kartuzach Rafał Trzaskowski poinformował o pierwszym wecie jeśli zostanie prezydentem.

 

- Podobno szykują się podwyżki bardzo wielu podatków. Dlatego mówię jasno, że postawię weto podatkowe dla każdego podatku, który rząd będzie chciał wprowadzić, który będzie obciążeniem dla Polek i Polaków. Apeluje do rządzących, żeby przedstawili dokładny raport, jeżeli chodzi o sytuację finansową państwa, ale również odpowiedzieli na to jasne pytanie: czy szykują kolejne podwyżki podatków, czy szykują kolejne obciążenia? Apeluje do rządzących: oszczędzajcie pieniądze, a nie przenoście tych obciążeń na obywateli. Stąd weto podatkowe musi zostać zapowiedziane. Jasno mówiłem, że będę współpracował z rządzącymi tam, gdzie rządzący będą chcieli ulżyć i pomóc Polkom i Polakom. Natomiast tam, gdzie będą pojawiały się nowe podatki czy nowe obciążenia, będzie twarde weto - mówił.


- Trzeba w tej chwili skoncentrować energię na tym, by pójść 12 lipca do wyborów. Jak zrobimy to, razem to wygramy - podkreślił Rafał Trzaskowski. W Kartuzach przemawiał na rynku, gdzie słuchało go kilkaset osób, w tym samorządowcy z Pomorza, a wśród nich marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

 
image00038
(Fot. Radio Gdańsk/Robert Groth)
 
KOŚCIERZYNA
 
Z kolei w Kościerzynie kandydat PO nawiązał najpierw do ewentualnej debaty telewizyjnej ze swoim kontrkandydatem Andrzejem Dudą. Zaznaczył, że nie chodzi mu o debatę w TVP Info. Według Trzaskowskiego wyniki sondaży są takie, że w drugiej turze idą z Dudą "łeb w łeb". Jak zauważył, czeka go "wyrównana walka do samego końca". Zaznaczył, że łącznie na kandydatów opozycji zagłosowało w I turze większa liczba Polaków. - Nas, ludzi dobrej woli, po prostu jest więcej - podkreślił polityk.
 
- Mam ogromny szacunek dla różnorodności dla kultury, mianowicie szacunek dla tych wszystkich dumnych Polek i Polaków. Te nasze tradycje z różnych miejsc w kraju tylko i wyłącznie nas wzmacniają. Przez cały czas mówię, że nie damy się podzielić. Jasno mówię, że będę stał na straży samorządności jako człowiek, który z samorządu się wywodzi i który wie, że tego olbrzymiego sukcesu po prostu bez samorządów i tej energii ludzi by nie było - mówił Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski w Kościerzynie powtórzył również, że program 500+ był potrzebny Polakom i go nie cofnie, jeśli zostanie prezydentem. Kandydat na prezydenta RP na Kaszubach zaznaczył, że będzie niezależną głową państwa i będzie prowadził dialog ze wszystkimi.
 
image00036
(Fot. Radio Gdańsk/Robert Groth)

CHOJNICE

Prezydenckie stypendia dla zdolnych, potrzeba rozmowy o grożącej nam katastrofie ekologicznej oraz zachęcanie kontrkandydata do debaty telewizyjnej. To tematy, jakie podjął podczas wiecu na rynku miejskim w Chojnicach Rafał Trzaskowski. W wydarzeniu wzięło udział sporo ponad tysiąc osób z Chojnic, Człuchowa i północnej Wielkopolski.

Rafał Trzaskowski już na wstępie zachęcał do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich. W swoim wystąpieniu zwracał się przede wszystkim do młodzieży, obiecując im stypendia naukowe. - Dzisiaj trzeba porozmawiać o wyrównywaniu szans. I stąd moja inicjatywa wprowadzenia prezydenckiego stypendium dla młodzieży dla 50 tysięcy najzdolniejszych młodych ludzi z mniejszych miast, z polskiej wsi, po to, żeby wyrównywać szanse - mówił Trzaskowski.

Kandydat na prezydenta zwrócił także uwagę na problemy ekologiczne. Do dyskusji na ten temat zachęcał rządzących. - Powinniśmy rozmawiać o katastrofie ekologicznej. My mamy prawo zapytać, czy na pewno w momencie kiedy to wy zanieczyszczacie środowisko, kiedy odwracacie się plecami do największych wyzwań, które stoją przed światem, czy to wy przypadkiem nie zaprzepaszczacie szans naszej młodzieży, bo dzisiaj to są prawdziwe tematy o których trzeba rozmawiać - uważa kandydat Koalicji Obywatelskiej.
 
Trzaskowski-mDKEP00649
(Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa) 
 
Robert Groth/Dariusz Kępa/PAP/pOr/mk