Wiadomości
Rafał Grzenkowski planuje pokonywać dziennie około trzydzieści kilometrów. Jego podróż potrwa dwa tygodnie (Fot. Materiały prasowe)

wtorek,

30 czerwca 2020

14:30

Wielka podróż w szczytnym celu i upamiętnienie "Solidarności" w Tczewie [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Tczewski społecznik przejdzie 440 kilometrów, żeby wesprzeć Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego. Przez dwa tygodnie będzie wędrował Głównym Szlakiem Sudeckim, a całą podróż będzie dokumentował.

Akcji towarzyszyć będzie zbiórka funduszy. Środki zebrane w trakcie zrzutki zostaną przeznaczone na działania statutowe stowarzyszenia. Pozwolą one organizacji stanąć na nogi po pandemii koronawirusa. - Dzięki tej akcji będziemy też informować o tym, co robimy, czym się zajmujemy. Nasze stowarzyszenie wspiera około 500 osób z niepełnosprawnościami. Są to dzieci, jest to młodzież i dorośli z powiatu tczewskiego, ale też z całego Pomorza - powiedziała prezes Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie Magdalena Okapiec-Kortas.

FLAGOWE WYDARZENIE

Jednym z flagowych działań organizacji jest Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych. W zeszłym roku na scenie zaprezentowało się ponad 300 uczestników z niepełnosprawnościami.

- Jak ma się cele, i to szczytne cele, to lepiej się idzie. Jest zdecydowanie łatwiej. Najważniejsze są wygodne buty i żeby nie padało - dodał Rafał Grzenkowski, fotograf i nauczyciel, który wyruszy Głównym Szlakiem Sudeckim już w środę.

Szacuje, że jego podróż potrwa dwa tygodnie, a dziennie pokona około 30 kilometrów. Więcej o stowarzyszeniu i całej akcji >>>TUTAJ.Instytut Pamięci Narodowej inauguruje obchody 40. rocznicy powstania "Solidarności". Specjalnie przygotowana z tej okazji wystawa "TU rodziła się »Solidarność«" będzie pokazana równocześnie w siedemnastu miejscowościach, rozsianych po całej Polsce. Pierwsza ekspozycja na Pomorzu odbędzie się w Tczewie.

- Wystawa "TU rodziła się »Solidarność«" została przygotowana, aby przypomnieć te, często zapomniane bądź nawet nieznane miejsca, gdzie rodziła się "Solidarność". Większość społeczeństwa kojarzy takie miejscowości, jak Gdańsk, Gdynia, Szczecin, gdzie wszystko się zaczęło. Także Jastrzębie, gdzie zostały podpisane porozumienia. A w wielu lokalnych miejscowościach, rozsianych po całej Polsce, takich jak Tczew, tamtejsze zakłady także przyłączyły się do strajku i to dzięki tej skali, władze musiały zgodzić się na ustępstwa i podpisanie Porozumień Sierpniowych - powiedział naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Krzysztof Drazba.

Tczewskie obchody 40. rocznicy powstania "Solidarności" rozpoczną się w środę o godzinie 11:00. Przed tablicą upamiętniającą internowanych pracowników byłej Fabryki Przekładni Samochodowych "Polmo" zostaną złożone kwiaty. W samo południe na bulwarze nadwiślańskim zostanie otwarta wystawa.Bezpłatne szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem HPV dla dziewcząt z powiatu tczewskiego. To część powiatowego programu "Chronię Życie Przed Rakiem". Do odpowiednich przychodni można zgłaszać się już w lipcu.

Program jest prowadzony od 2013 roku i do tej pory skorzystało z niego ponad 4000 dziewcząt. W tym roku do szczepień mogą przystąpić dziewczynki z rocznika 2008.

Od początku lipca można w tej sprawie zgłaszać się do odpowiedniej przychodni. Wykaz siedmiu placówek, realizujących szczepienia, jest dostępny na stronie internetowej tczewskiego starostwa >>>TUTAJ.

Szczepienie jest dwukrotne. Druga dawka podawana jest po 6 miesiącach. Z uwagi na ograniczoną liczbę szczepionek, obowiązuje kolejność zgłoszeń.Gniew dofinansuje zakup i montaż kolektorów słonecznych. O dofinansowanie będą mogli starać się ci mieszkańcy, którym zależy na ograniczeniu zużycia opału w domowych instalacjach grzewczych.

W tym roku samorząd przeznaczy na ten cel 20 tysięcy złotych. - To dwa razy więcej niż w zeszłym roku. Zainteresowanie programem było bardzo duże. Dużo osób dopytywało o możliwość dofinansowania zakupu kolektorów na potrzeby wytwarzania ciepłej wody, dlatego postanowiliśmy zwiększyć kwotę - mówi Joanna Kamińska, wiceburmistrz Gniewa.

Nabór wniosków rozpocznie się w środę. Szczegółowych informacji udziela referat gospodarki przestrzennej i środowiska w gniewskim ratuszu.

 

Filip Jędruch/pb