Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek rano ponownie ruszył w Polskę (PAP/Adam Warżawa)

poniedziałek,

29 czerwca 2020

13:51

Prezydent z wizytą na Pomorzu: "Chcę, żeby cała Polska rozwijała się w sposób jednakowy, to mój wielki plan"

Prezydent Andrzej Duda nie zwalnia tempa po pierwszej turze wyborów i już jest z wizytą na Pomorzu. W poniedziałek odwiedza dwie miejscowości. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, gdzie właśnie trwa spotkanie z mieszkańcami, później gościł w Starogardzie Gdańskim.

U stóp kwidzyńskiej katedry zebrało się kilkaset osób. Andrzej Duda odniósł się na początku do niedzielnych wyborów. -  Wysoka frekwencja świadczy o jakości demokracji - mówił przed godziną 15:00 w Kwidzynie.

 

kwidudaPrezydent Andrzej Duda w Kwidzynie (Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski) 

 

Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda apelując o oddanie na niego głosu w drugiej turze wyborów prezydenckich i przekonywanie do tego rodziny oraz znajomych wskazywał, aby Polacy zastanowili się kiedy żyło im się lepiej, czy w ostatnich pięciu latach, czy za rządów PO. - Przypomnijcie im, że wtedy podwyższano im wiek emerytalny wbrew ich woli, przypomnijcie im, że podwyższano im podatki, że zabrano pieniądze z OFE. Przypomnijcie im o tym, bo oni zapominają, że wtedy upadały polskie stocznie i nikt ich nie ratował, bo taka wtedy była władza, że się wtedy nic nie opłacało, że chciano sprzedać polski LOT, bo się miało nie opłacać - wskazywał.

"SERCE MAM POLSKIE"

Podkreślał, że rząd PiS odwrócił tę politykę, na "politykę ukierunkowaną na rodzinę, na wszystko to, co polskie". - Wszystko to, co polskie warto wspierać i robimy to - podkreślił.

- I ja chcę nadal to robić, dlatego proszę państwa o pomoc. Dla mnie polskie interesy są absolutnie na pierwszym miejscu, ja załatwiam sprawy polskie, bo serce mam polskie - przekonywał Andrzej Duda.

2kwidudPrezydent Andrzej Duda w Kwidzynie (Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski) 

 

DRUGA TURA

Apelował o wysoką frekwencję w drugiej turze wyborów i dziękował za dotychczasową frekwencję w pierwszej turze. Dziękował też za poparcie.

- Pięć lat temu rozpocząłem proces naprawiania polskiego państwa po 8 latach rządów z którymi się nie zgadzałem- mówił Duda.

Krytykował rządy PO-PSL z lat 2007-2015. Jak zaznaczył, zaczął zmieniać sytuację społeczną przez poprawienie warunków życia rodziny, w tym przez programy takie jak 500 Plus czy 300 Plus. Przekonywał, że obóz rządzący nie zapomniał zarówno o ludziach młodych przez zerowy podatek PIT dla osób do 26. roku życia oraz o ludziach starszych m.in. przez trzynastą emeryturę.

Z KWIDZYNA DO WARSZAWY W NIECAŁE DWIE GODZINY

Prezydent mówił także o rozwoju regionu, który odwiedził w kontekście nowych inwestycji. - Kwidzyn będzie połączony z Warszawą przez CPK Dzięki temu czas dojazd do Warszawy będzie trwał 1 godzinę 50 minut, zamiast prawie czterech godzin - podkreślił prezydent.

POLSKA GOSPODARKA I BEZPIECZEŃSTWO

Prezydent Duda podkreślił, że siłą Polski jest również budowanie polskiej gospodarki i bezpieczeństwa. Przypomniał, że Microsoft zainwestuje w Polsce 1 mld dol., a Google - 2 mld dol.

- Dlatego, że Polska dobrze rozwija się gospodarczo, że jest prowadzona mądra polityka, a przede wszystkim dlatego, że jest wzmacniane polskie bezpieczeństwo. To są setki miejsc pracy dla młodych ludzi, dla młodych inżynierów, w najnowocześniejszych technologiach, na najnowocześniejszych stanowiskach  - mówił prezydent.

Nawiązał też do rządowych tarcz i walki z pandemią koronawirusem. - 100 miliardów złotych wypłacono przedsiębiorcom - wypłaca się cały czas, bo to jest miliard złotych dziennie - na ratowanie miejsc pracy. Tylko tutaj w państwa powiecie kwidzyńskim firmy otrzymały 87 milionów złotych, 553 firmy, tylko w Kwidzynie i okolicach zostało osłoniętych prawie 4,5 tysiąca miejsc pracy - powiedział Duda.

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Kwidzynia podkreślił, że chce dalej wspierać ludzi młodych. - Chociażby tych odważnych, którzy zakładali startupy. Zapraszałem ich do Pałacu Prezydenckiego, mogli się przedstawić wielkim inwestorom, zawarto wiele umów, dzięki którym młodzi mogli podzielić się swoimi pomysłami i uzyskać za nie pieniądze. Krótko mówiąc - wdrożyć je we współpracy z wielkimi firmami, chociażby tymi, którzy są własnością Skarbu Państwa - powiedział Andrzej Duda.

 

Kwidzyn. Dziękuję za świetne spotkanie! Razem zwyciężymy! ✌️???????? pic.twitter.com/dgpAbV16G5

— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) June 29, 2020

 

 PREZYDENT W STAROGARDZIE

Następnie prezydent udał się do Starogardu Gdańskiego, gdzie spotkał się z mieszkańcami. 

- Jesteśmy dużym państwem w sercu Europy. Powinniśmy realizować wszystkie inwestycje: te małe i wielkie - mówił Andrzej Duda w Starogardzie.

 

mid-20629168

(Fot. PAP/Adam Warżawa)
 
Starający się o reelekcję prezydent Duda na wstępie spotkania z mieszkańcami Starogardu Gdańskiego dziękował za udział w niedzielnych wyborach i oddanie na niego głosu. Wskazywał, że w drugiej turze wyborów, za dwa tygodnie wyścig rozegra się między nim, a kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim.

- Wierze, że dzięki państwa wsparciu i determinacji ja ten wyścig wygram i będę prezydentem RP na drugą kadencję. Proszę państwa o wsparcie" - mówił, na co tłum odpowiadał: "Zwyciężymy!"

- Proszę państwa, to wsparcie jest mi bardziej nawet potrzebne niż do tej pory, ogromnie potrzebne" - zaznaczył Duda. Apelował też do zebranych o przekonywanie rodziny i znajomych do udziału w drugiej turze wyborów i oddanie głosu na niego."Po to, żeby opowiedzieli się za tym jakiej Polski chcą, bo o tym właśnie są te wybory - mówił Duda.

- W tej chwili sprawa jest bardzo prosta, proszę aby każdy sobie porównał Polskę w latach 2008-2015 i Polskę w latach 2015-2020. Jak mu się żyło wtedy, pod rządami PO, której wiceprzewodniczącym jest Rafał Trzaskowski i który był w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz i który prowadził kampanię Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, a dzisiaj z ramienia PO jest prezydentem Warszawy - mówił.

Andrzej Duda przypomniał, że za rządów PO podwyższono wszystkim Polakom wiek emerytalny wbrew zobowiązaniom wyborczym z 2011 r. - Podwyższyli wiek emerytalny, a Rafał Trzaskowski nazywał to dorobkiem modernizacyjnym - wskazał Duda.

Podkreślił, że to z jego inicjatywy przywrócono poprzedni wiek emerytalny. Mówił też o takich programach, jak 500 plus czy 13 emerytura. - To było te pięć lat, one temu służyły, aby podnieść skokowo poziom polskiej rodziny - mówił Duda. Przypomniał też o zerowym podatku dochodowych dla osób do 26 roku życia czy obniżeniu podatku w pierwszej grupie podatkowej do 17 proc.

POLSKA DLA MŁODYCH

- Chcę Polski, która stwarza szanse, które szanse daje, która ma swoją ofertę dla młodych – powiedział prezydent. Tak, by młodzi, jak kontynuował, nie musieli wyjeżdżać z kraju, mogli znaleźć w Polsce zatrudnienie.

- O to właśnie są te wybory, czy Polska będzie się tak rozwijała, czy Polska będzie zwijana. To są wybory między tym, co było w tamtych ośmiu latach, kiedy rządziła PO, a tym co było przez ostatnie pięć lat – przekonywał Andrzej Duda.

- Ja chcę, by Polska się rozwijała. Ja chcę ją rozwijać. Chcę patrzeć na rosnącą w zamożności polską rodzinę. Chcę patrzeć na uśmiechniętych, zadowolonych młodych ludzi, którzy mają odwagę otwierać tu swoje firmy, prowadzić działalność wynalazczą – powiedział.

BOOM INWESTYCYJNY

- Polska jest w tej chwili na progu wielkiego boomu inwestycyjnego. Cała Europa traktuje inwestycje jako sposób na wyjście z pandemii koronawirusa i związanego z nią kryzysu gospodarczego. My to zrealizujemy. To właśnie po to już zaczęliśmy realizację wielkich inwestycji - powiedział Duda. Podkreślił, że do Polski z programów europejskich idą - jak mówił - ogromne fundusze z kolejnej europejskiej perspektywy finansowej (na lata 2021-27).

Prezydent zwrócił uwagę na potrzebę realizacji nie tylko wielkich inwestycji w Polsce, takich jak przekop Mierzei Wiślanej, czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale także takich, które realizowane są w mniejszej skali dla takich miejscowości jak Starogard Gdański czy regionu jak Pomorze.

Zapowiedział, że budowa metropolitalnej obwodnicy Trójmiasta będzie finansowana ze środków budżetu centralnego. - Ze środków publicznych te środki już zostały przeznaczone na rząd i realizacja tego zadania będzie realizowana już w najbliższym czasie - zapewnił.  - Chcę, żeby cała Polska rozwijała się w sposób jednakowy, to jest mój wielki plan - mówił Duda, przypominając, że podobną wizję miał prezydent Lech Kaczyński.

Zapowiedział też powstanie Funduszu Inwestycji Lokalnych, który - jak podkreślił - jest jego zobowiązaniem wyborczym.
 
sk/pOr/mm/PAP