Wiadomości
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że sinice mogą w każdej chwili ponownie zakwitnąć w wodzie (Fot. Pixabay)

poniedziałek,

29 czerwca 2020

13:40

GIS: wszystkie trójmiejskie kąpieliska wolne od sinic. Znów można bezpiecznie kąpać się w Bałtyku

W poniedziałek wczesnym popołudniem na wszystkich trójmiejskich plażach położonych nad Zatoką Gdańską woda nadawała się do kąpieli. Wcześniej - z powodu zakwitu sinic – zamknięte były cztery kąpieliska.

Aktualne dane dotyczące stanu wody w nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, Główny Inspektorat Sanitarny podał na swojej stronie internetowej.

Z zamieszczonej w serwisie mapy wynika, że można bezpiecznie korzystać z wody na terenie wszystkich trójmiejskich kąpielisk. Jeszcze w poniedziałek rano - z powodu sinic - kąpiel nie była możliwa na sopockiej plaży przy Łazienkach Południowych oraz na gdyńskich plażach w Babich Dołach, Śródmieściu i Redłowie.

JAKOŚĆ WODY MOŻE ULEC POGORSZENIU

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od wielu dni. Przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu - od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

 

PAP/pb